Nemecký špic vlčí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nemecký špic vlčí

Nemecký špic vlčí (Wolfspitz, Keeshond) patrí do 5. Skupiny FCI – Špice a primitívne plemená, sekcia Európske špice, plemeno Nemecký špic, číslo platného štandardu FCI- 97.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Je to pomerne staré plemeno, psy tohto typu sa v minulosti v Európe využívali na stráženie dvorov, furmanských vozov a v Holandsku na stráženie lodí pri plavbe v kanáloch.

Počas 2. svetovej vojny došlo k oddeleniu chovu, kým na kontinente sa udržala pôvodná línia vlčieho špica, anglickí chovatelia realizovali svoju predstavu menšieho, kvadratickejšieho psa s bohatšou srsťou – keeshonda. Už dlhšiu dobu dochádza k prelínaniu oboch typov a pôvodný nemecký vlčí špic sa chová už len ojedinele v krajine pôvodu – Nemecku, alebo v Česku.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o dlhosrstého psa štvorcového formátu. Vlčí špic je najväčší zo všetkých špicov, podľa štandardu sa jeho výška pohybuje v rozpätí 45 – 55 cm, pričom sa pri nezmenených proporciách pripúšťa výška až 60 cm.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Vlčí špic je mimoriadne ostražitý a pozorný. V jeho okolí sa neudeje nič o čom by nevedel. Voči cudzím ľuďom býva ostražitý, ale po zoznámení s nimi ich prijme za svojich. Je fixovaný na svojho pána a veľmi učenlivý. V štandarde sa taktiež píše, že u neho absentuje lovecký pud. Poznatok pochádza predovšetkým z minulosti, keď bol chovaný nemeckými poľovníkmi a rozširovaný medzi majiteľov zastrelených psov, ktoré pytliačili. Túto informáciu je však treba brať s rezervou, keďže sú dobrí strážcovia, majú tendenciu eliminovať hlodavcov a vtáctvo na zverenom teritóriu. Pri prechádzkach prírodou sa veľmi od pána nevzďaľuje a prípadnú stopu sleduje len krátko a hneď sa vráti.

Osrstenie[upraviť | upraviť zdroj]

Nemecký špic vlčí

Vďaka hustej srsti tvorenej krycou srsťou a podsadou miluje zimu a preto mu celoročný pobyt vonku nerobí problém. Srsť sa zásadne nestrihá, aj v letných horúčavách ho chráni pred prílišným teplom. Má samočistiacu schopnosť, preto jej údržba nie je náročná. Raz týždenne ju treba prečesať, najmä za ušami a bruchu, aby sa netvorili "žmolky". Zvýšenú pozornosť potrebuje jedine pri čistení od bodliačia a rôznych semien trávy, s ktorými si pes nevie sám poradiť.

Výcvik a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Je ideálnym strážcom, jeho veľkosť už vzbudzuje rešpekt, pričom strava vyjde oveľa lacnejšie ako u veľkých plemien.

Keďže ide o veľmi aktívneho psa, s radosťou Vás bude nasledovať a spolupracovať s Vami. Je dosť temperamentný, preto s tým pri výchove treba počítať. Výcvik treba ukončiť v okamihu, keď to ešte psa baví. Vďaka svojej inteligencii si cviky pamätá už po málo opakovaniach a málokedy ich zabudne, aj keď sa už neprecvičujú.

Zdravotné predispozície[upraviť | upraviť zdroj]

Vlčie špice patria medzi dlhovekejšie psy, bez problémov sa dožívajú 13 rokov a viac. Je to pomerne zdravé plemeno, nie sú známe žiadne typické ochorenia pre toto plemeno.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

psíčkar.sk, vlčí špic