Preskočiť na obsah

Nočný let

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nočný let
Vol de nuit

Autor Antoine de Saint-Exupéry
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Dátum 1. vydania originálu 1931
Slovenské vydania knihy

Nočný let (franc. názov: Vol de Nuit) je druhým románom francúzskeho autora Antoine de Saint-Exupéryho. Prvýkrát bol publikovaný v roku 1931 a stal sa medzinárodným bestsellerom.[1]

Kniha je založená na zážitkoch Saint-Exupéryho, ktoré získaval ako vojenský pilot a ako riaditeľ argentínskej spoločnosti Aeroposta založenej v Argentíne.

Fabien je pilotom leteckej pošty v Patagónii. Jednej noci sa počas letu v búrke stratí. Dispečer Rivière, ktorý vysiela ľudí na nočné lety, prestane čakať na nedoručenú poštu a pomaly sa zmieruje s touto situáciou. Oznámi Fabienovej žene, čo sa stalo. Ale svojej práce naháňania poštovej služby a riskovania životov ďalších letcov sa nevzdáva. Rivière sa stotožňuje s myšlienkou: "Nemôžeme vyžadovať večnosť. To čo môžeme žiadať, nie je vidieť činy a veci náhle strácajúce svoj zmysel. Prázdnota, ktorá nás obklopuje bude na nás potom zívať z každej strany."

Postavy a ich charaktery boli zachytené na základe skutočných ľudí, ktorých Saint-Exupéry poznal v Južnej Amerike. Viac detailov sa možno dozvedieť z jeho pamätí Vietor, Piesok a Hviezdy (1939).

Vol de Nuit bola preložená do anglického jazyka Stuartom Gilbertom ako Night Flight (Desmond Harmsworth, London, 1932). Tento preklad vyšiel a vychádza po dnes vo viacerých vydaniach. U nás vyšla napríklad vo vydavateľstve Slovart v roku 2004.

Kniha bola zfilmovaná do filmu režiséra Clarenca Browna v roku 1933, v ktorom si zahrali Clark Gable, Helen Hayesová, Myrna Loy, John Barrymore, Lionel Barrymore, a Robert Montgomery.

Vol de Nuit vyhrala v roku 1931 Prix Femina, a literárne ocenenie udeľované ženskou porotou. V tom čase bol Saint-Exupéry len málo poznaný a práve týmto dielom si získal dobré meno.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Saint Exupéry: A Biography by Stacy Schiff, page 210

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]