North Bull Island

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pláž Dollymount Strand

North Bull Island (niekedy len Bull Island, ír. Oileán an Bhulla) je ostrov v Írsku. Leží v Dublinskom zálive, je súčasťou Dublinu a zároveň grófstva Dublin City.

Nachádza sa v severnej časti zálivu, v priestore medzi ústím rieky Liffey a polostrovom Howth Head, prebieha paralelne s pobrežím v smere juhozápad – severovýchod. Je dlhý 5 km a široký maximálne 800 m. Od pevniny je oddelený úzkym a plytkým bazénom, zvaným Crab Water alebo Raheny Lake, širokým 250 až 700 m, do neho ústia rieky Naniken a Santry. Na severe sa ostrov zužuje a od pevniny ho oddeľuje prieliv Sutton Channel. Ostrov je trvalo neobývaný, je však rekreačným zázemím mesta.

Pôvodný North Bull Island bol rozšírený ľudskou činnosťou, navezením splavenín, ktoré priniesla rieka Liffey, a ktoré zanášali dublinský záliv a bránili plavbe ďalej proti prúdu rieky. V roku 1819 bol ostrov spojený s pevninou dreveným mostom, o rok neskôr sa začala výstavba steny North Bull Wall, ktorá bola dokončená v r. 1825 a ktorá spojila pevninu s južným pobrežím ostrova. V r. 1907 bol uvedený do prevádzky nový most – Bull Bridge. V súčasnosti je dostupný cez dva mosty, jeden vedie z Clontarfu, druhý z Raheny.

Ostrov je plochý, formovaný prevažne pieskami, piesočné pláže sa tiahnu pozdĺž celého ostrova. Oproti Suttonu sa rozkladajú menšie plochy maršov. V r. 1988 tu bola vyhlásená prírodná rezervácia na ochranu vodného vtáctva, ktorá je zapísaná medzi biosférické rezervácie UNESCO.

Pláž na západnom pobreží sa nazýva Dollymount Strand a je veľmi obľúbeným výletným miestom Dublinčanov. V minulosti tu bolo rozšírené aj kúpanie v mori, ale od r. 2007 je to kvôli znečisteniu na vlastné riziko. Ostrov je tiež vyhľadávaný priaznivcami kitesurfingu. V strede ostrova sa nachádzajú dve golfové ihriská (18-jamkové).