Obecný dom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 50° 05′ 15″ s.š., 14° 25′ 42″ v.d.

Obecný dom

Obecný dom (pôvodným názvom Reprezentační dům hlavního města Prahy) je jedna z najznámejších secesných stavieb v Prahe s novorenesančnými prvkami stojaca na námestí Republiky, v susedstve Prašnej brány oproti domu U Hybernov. Slúži najmä reprezentačným účelom.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Na mieste dnešného Obecného domu stála pôvodne rezidencia českých kráľov, Kráľov dvor. Tento komplex dal vybudovať približne v roku 1380 Václav IV.; slúžil ako sídlo panovníkov v rokoch 13831484. Okrem paláca zahŕňal aj domy pre dvoranov, kúpele, zverinec a záhradu. Po Václavovi IV. tu sídlil jeho brat Žigmund Luxemburský, Žigmundov zať Albrecht II. Habsburský, Ladislav Pohrobok, Jiří z Poděbrad a Vladislav II. Jagelovský, ktorý zo Starého Mesta presídlil späť na Pražský hrad. Do dnešných čias sa z Kráľovského paláca zachoval len názov priľahlej ulice Královodvorská a priechod do Prašnej brány v Celetnej ulici. Pretože z Kráľovského paláca vychádzali korunovačné sprievody českých kráľov, nachádza sa Obecný dom vlastne na začiatku tzv. Kráľovskej cesty.

Obecný dom vstúpil dvakrát do dejín česko-slovenskej štátnosti: 28. októbra 1918 tu bola vyhlásená samostatnosť Česko-Slovenska a v novembri 1989 sa tu uskutočnilo prvé stretnutie komunistickej vlády s predstaviteľmi Občianskeho fóra na čele s Václavom Havlom.

Dom prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v rokoch 19941997.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Smetanova sieň

Obecný dom bol postavený v rokoch 19051912 podľa plánov architektov Antonína Balšánka a Osvalda Polívku. Na jeho výzdobe sa podieľali najvýznamnejší českí maliari a sochári začiatku 20. storočia: Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Karel Novák, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha a Jan Preisler. Priečeliu dominuje polkruhová mozaika zostavená podľa kresby Karla Špillara.

Interiér zahŕňa niekoľko sál, z ktorých najväčšia je Smetanova sieň slúžiaca ako koncertná sála pre cca. 1200 poslucháčov; usporadúvajú sa tu najmä koncerty Symfonického orchestra hl. m. Prahy FOK, ďalej festival Pražská jar, organové koncerty a.i. Ďalšie sály sú Grégrova sála, Sladkovského sála a Primátorský salónik. Okrem koncertov sa tu uskutočňujú výstavy a ďalšie spoločenské akcie.

Na prízemí a v suteréne je niekoľko reštaurácii a kaviarní. Neďaleko hlavného vchodu je informačné stredisko.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Obecný dom

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Obecní dům na českej Wikipédii.