Observatórium Lomnický štít

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 49° 11′ 41.1″ s.š., 20° 12′ 46.26″ v.d.

Observatórium Lomnický štít

Observatórium Lomnický štít je astronomické observatórium, ktoré sa nachádza na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách vo výške 2 632 metrov nad morom.

Budova observatória bola postavená v rokoch 19571962 ako samostatná budova spojená s hornou stanicou visutej lanovky Tatranská Lomnica – Lomnický štít. Odvtedy slúži na meteorologické merania a pozorovania Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 1964 sa miesto stalo trvalým pracoviskom astronómov z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Oba ústavy spolupracujú, nakoľko hlavným objektom pozorovaní je Slnko.[1]

Dnes sa observatórium radí medzi len niekoľko existujúcich pozemných observatórií na celom svete ktoré systematicky pozorujú emisné spektrálne čiary slnečnej koróny. Výskumníci pracujúci na Observatóriu Lomnický Štít pripravili a stále dopĺňajú dva dlhodobé rady dát opisujúcich slnečnú koronálnu aktivitu. "Homogénny rad intenzít zelenej kronálnej čiary" je pripravený z dát všetkých koronálnych staníc vo svete od roku 1939. "Rad dát koronálneho indexu slnečnej aktivity" je pripravený na základe dát predošlého radu. Patrolné pozorovania zelenej koronálnej čiary pokračujú i v súčasnosti. "Katalóg slnečných H alfa protuberancií" je pripravený z vlastných meraní získaných na Observatóriu Lomnický Štít a od roku 2009 je rozširovaný s použitím pozorovaní vykonávaných na Observatóriu Kanzelhoehe[2] pre slnečný a environmentálny výskum (Rakúsko). V roku 2011 bol na jednom z koronagrafov nainštalovaný nový prístroj - Koronálny multikanálový polarimeter (CoMP-S)[3] ktorý je momentálne v testovacej prevádzke.

Koronografy Observatória Lomnický Štít

Na vrchole Lomnického Štítu sa nachádza i Neutrónový Monitor[4] Oddelenia kozmickej fyziky[5] Ústavu experimentálnej fyziky[6] v Košiciach. Tento prístroj je v nepretržitej prevádzke od decembra 1981 keď nahradil starší prístroj podobného druhu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. J. RYBÁK, R. MAČURA, P. GÖMÖRY, A. KUČERA, ASTRONOMICKÝ ÚSTAV SAV, TATRANSKÁ LOMNICA O. BOCHNÍČEK, V. HORECKÁ, SLOVENSKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV, BRATISLAVA. Observatórium Lomnický Štít: meteorológia a slnečná astrofyzika [online]. Hurbanovo: Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2009?, [cit. 2011-03-08]. Dostupné online.
  2. Kanzelhöhe Observatory [online]. www.kso.ac.at, [cit. 2018-02-03]. Dostupné online.
  3. Lomnicky Peak Observatory - CoMP-S instrument - public web page [online]. www.astro.sk, [cit. 2018-02-03]. Dostupné online.
  4. STRHARSKY, Igor. Lomnický štít Neutron Monitor [online]. neutronmonitor.ta3.sk, [cit. 2018-02-03]. Dostupné online.
  5. STRHARSKY, Igor. Space.saske.sk [online]. space.saske.sk, [cit. 2018-02-03]. Dostupné online.
  6. Ústav Experimentálnej Fyziky [online]. uef.saske.sk, [cit. 2018-02-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]