Preskočiť na obsah

Oileus (Lokris)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Oileus (starogr. Οἰλεύς – Oileus, lat. Oileus) je v gréckej mytológii kráľ v Lokride.

Kráľ Oileus je uvedený medzi päťdesiatimi statočnými Argonautami, mužmi, ktorí sa zúčastnili plavby lode Argó, ktorá sa pod velením Iasóna plavila z Iólku do ďalekej Kolchidy pre zlaté rúno. Uvádza sa, že počas plavby utrpel Oileus zranenie od kovového pera jedného z stymfálskych vtákov, s ktorým Argonauti potom zviedli neobvyklý boj: spustili hlasný krik a navyše búšili zbraňami tak silne, že vtáky vyplašili a donútili ich opustiť ostrov Arétiadu a usídliť sa až v ďalekých horách. Zranenie, ktoré od nich Oileus utrpel, vyliečil lekár výpravy Asklépios, takže sa kráľ zdravý šťastne vrátil do svojej rodnej Lokridy.

V čase trójskej vojny bol už Oileus v pokročilom veku, preto sa vojny osobne nemohol zúčastniť. Zato jeho dvaja synovia sa v nej preslávili: Aias, zvaný „malý Aias“ bol jedným z najlepších kopijníkov. Svoju slávu si vydobyl vedľa menovca Aianta, zvaného „veľký Aias“. Malý Aias nebol žiadny silák, zato vynikal rýchlosťou a mrštnosťou.

Druhý Oileov syn sa volal Medón, jeho matkou bola nymfa Rhena. Ten viedol vojenské oddiely hrdinu Filoktéta, ktorý bol s nevyliečiteľnou ranou Grékmi zanechaný na ostrove Lemnos.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]