Okrúhly stôl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Okrúhly stôl (poľ. Okrągły stół) boli pojednávania, ktoré viedla komunistická vláda Poľskej ľudovej republiky (PRL) s opozíciou – predstaviteľmi Solidarity a s predstaviteľmi cirkvi medzi 6. februárom a 5. aprílom 1989.

Pojednávania sa odohrávali na viacerých miestach, zahájené aj ukončené boli na Ministerstve vnútra vo Varšave. V rámci všetkých skupín a podskupín sa na nich zúčastnilo vyše 700 osôb (členov opozície, expertov aj pozorovateľov). Okrúhly stôl predstavuje jednu z najdôležitejších udalostí novodobej histórie Poľska. Touto udalosťou sa začali zmeny politického režimu vo vtedajšom ľudovom Poľsku. V zime roku 1989 podpísali účastníci Okrúhleho stola tajnú dohodu, ktorá okrem iného predvídala zrealizovanie čiastočne slobodných volieb do sejmu (dolná komora parlamentu). Opozícii malo pripadnúť v sejme 35% miest, zvyšok mala obsadiť vtedajšia komunistická vláda. Zavedené mali byť aj plne slobodné voľby do senátu.

Vo voľbách, ktoré sa konali 4. júna 1989 zvíťazila Solidarita (poľ. Solidarność). Parlament zvolil za prezidenta generála Wojciecha Jaruzelského, avšak kandidát na premiéra, člen Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PZPR), generál Czesław Kiszczak, nezískal vo voľbách podporu od novo zvoleného parlamentu. Na pozícii premiéra zostal opozičný kandidát Solidarity Tadeusz Mazowiecki – šéf skupiny radcov Štrajkového výboru v Gdansku v roku 1980. Tieto voľby sú v Poľsku známe ako „czerwcowe wybory“ – júnové voľby.

Dňa 29. decembra sejm zmenil ústavu aj názov krajiny, Poľská ľudová republika zanikla a vzniká Poľská republika (nazývaná aj III. republikou). Udalosti v Poľsku spustili proces rozpadu celého komunistického bloku.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]