Oldřich Trávníček

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oldřich Trávníček
český vydavateľ a kníhkupec
Narodenie17. december 1888
Česká Třebová
Úmrtie7. december 1945 (56 rokov)
Žilina

Oldřich Trávníček (* 17. december 1888, Česká Třebová – † 7. december 1945, Žilina) bol český vydavateľ a kníhkupec pôsobiaci v Žiline. Trávníček patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej knižnej kultúry v 20. storočí.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1919 prišiel s manželkou Máriou do Žiliny s cieľom otvoriť obchod s papierom a kancelárskymi potrebami.[1] V roku 1922 založil vlastné nakladateľstvo a ako prvý na Slovensku začal sústavne vydávať knihy pre deti a mládež. Svoj nový podnik zaregistroval pod názvom: Učiteľské nakladateľstvo O. Trávníček v Žiline. Okrem literatúry pre mládež vydával aj učebnice, odborné príručky pre pedagogickú prax a ľudovýchovnú činnosť, repertoár pre ochotnícke divadlá a iné publikácie. Celkom vyšlo v Trávníčkovom vydavateľstve viac ako 600 publikácií. Niektoré knihy ilustrovali poprední slovenskí i českí výtvarníci ako Vincent Hložník, Karol Ondreička, Jaroslav Vodrážka, Jan Hála či Zdeněk Burian.

Oldřich Trávníček bol za odbojovú činnosť v roku 1944 uväznený v Ilave. Zomrel 7. decembra 1945. Po jeho smrti viedla nakladateľstvo manželka Márie Trávníčková pod zmenenou firmou: Nakladateľstvo O. Trávníček a spol. Spoločníkmi boli jeho dvaja synovia Dušan a Ivan. V jubilejnom 25. roku (1947) sa ujal vedenia Dušan Trávníček. Pripravil edičný program na rok 1948 a zabezpečil jeho realizáciu. V roku 1949 bola firma znárodnená. Papiernický tovar, školské a kancelárske potreby prevzal štátny veľkoobchod, kníhkupectvo prešlo do národného podniku Slovenská kniha a nakladateľstvo sa zrušilo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jozef F. Kunik: Nakladateľstvo Oldřich Trávníček v Žiline (štúdia napísaná pre Maticu slovenskú)