Oldboy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oldboy
Originálny názov Oldboi (올드보이)
Žáner akčný, dráma, triler
Dĺžka 120 minút
Štát Kórejská republika
Pôvodný jazyk kórejsky
Rok 2003
Spoločnosť Show East (쇼이스트)
Rozpočet 4 000 000 $
Zárobok 14 980 005 $
Filmový štáb
Réžia Pak Čan-uk
Scenár Pak Čan-uk
Hwang Čo-jun
Im Čon-hjong
Im Čon-hjong
Garon Tsuchiya
Produkcia Im Song-jong
Hudba Čo Jong-uk
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Oldboy (kórejsky Oldboi, 올드보이) je juhokórejský film natočený v roku 2003 režisérom Pak Čan-ukom. Je to druhý film z jeho tzv. „trilógie pomsty“. Film je založený na japonskej mange s rovnakým názvom.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Film sleduje životný osud muža O Tä-sua, ktorý žil so svojou rodinou kľudným životom až do chvíle, kedy je znenazdania zatvorený na 15 rokov do akéhosi súkromného väzenia. Keď sa jedného dňa dostane na slobodu, nie je už nikto z jeho blízkych živý. O Tä-su sa rozhodne s pomocou mladej Mi-do nájsť človeka, ktorý ho nechal uväzniť. Spoločne zisťujú, prečo to spravil. Pre O Tä-sua nastáva čas pomsty.

Film je podľa slov režiséra predovšetkým úvahou o pomste a o túžbe, ktorú každý zažije, ale málokto ju uskutoční.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pri nakrúcaní scénky s jedením živých chobotníc O Tä-su zjedol štyri živé chobotnice. Táto scénka sa v zahraničí stala kontroverznou, ale jedenie živých chobotníc je v Kórei bežné, aj keď zvyčajne sa pred servírovaním nakrájajú. Herec Čchwe Min-šik je budhista a po zjedení chobotníc sa musel pomodliť.
  • Predstaviteľ hlavnej postavy, herec Čchwe Min-šik musel trénovať počas šesť mesiacov pred nakrúcaním, aby si vypracoval postavu potrebnú pre stvárnenie O Tä-su. Zároveň musel zhodiť nadbytočnú váhu.
  • Pri nakrúcaní scénky, v ktorej sa O Tä-su pokúša zastaviť Mi-do pred čítaním jeho denníkov, sa herec Čchwe Min-šik nešťastne udrie do hlavy, ale herečka Kang Hje-džong (Mi-do) pokračuje ďalej.
  • Počas celého filmu Mi-do oslovuje O Tä-su slovom "pán" (v kórejčine) v súlade s kórejskou zdvorilosťou. V zahraničných dabingoch a titulkoch je však v osloveniach len samotné meno O Tä-su.
  • Záverečné scény so snehom sa nakrúcali na Novom Zélande.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film získal 17 ocenení a 8 nominácii.

Oldboy vzbudil v Európe pozornosť kombináciou typicky ázijského prístupu k zobrazovaniu násilia, ale zároveň ironizujúceho nadhľadu a zaujímavého príbehu. Získal množstvo ocenení, vrátane veľkej ceny poroty na filmovom festivale v Cannes, či cenu diváckej verejnosti na filmovom festivale vo švédskom Štokholme.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]