Opátstvo Whitby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opátstvo Whitby

Opátstvo Whitby (angl. Whitby Abbey) je zrúcanina kláštora pri rybárskej osade Whitby. Je to známa turistická atrakcia v North Yorkshire. Prvá stavba pochádza z roku 657. Odvtedy bol kláštor viackrát prestavaný.

Opátstvo Whitby
Opátstvo Whitby zo strany Kaplnky svätej Márie a starého cintorína.
Opátstvo Whitby

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem bitiek a následných renovácií je snáď zaujímavé obdobie, keď bol kláštor útočiskom pre uprchlíkov pred zákonom. Pod vedením kňaza menom Benedict Biscop sa stal hotelom pre kohokoľvek, kto bol ochotný zaplatiť a rešpektoval vnútorný mníšsky rád (ktorý zahrňoval okrem modlitieb napríklad umytie a prezlečenie hosťa do kláštorného odevu a odovzdanie zbraní a majetku do úschovy). Toto obdobie znamenalo pre kláštor zlatý vek ekonomického rastu.

Whitby inšpirovalo Brama Stokera k umiestneniu časti deja jeho románu Dracula (vyšiel v roku 1897) práve v dramaticky pôsobiacich ruinách opátstva.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Kláštor je sprístupnený verejnosti a ohradený. Okrem zrúcaniny je možné navštíviť i múzeum, ktoré je v areáli a je zahrnuté v cene vstupenky. Neďaleko je Kaplnka svätej Márie so starým cintorínom. Na cintoríne sa v súčasnosti normálne nepochováva. Sú tam staré náhrobné kamene na miestach, ktoré sa predávali za pomerne lukratívne sumy. Výťažok bol použitý pre kláštor, kaplnku a ich údržbu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Linky[upraviť | upraviť zdroj]