Openbox

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Openbox Window Manager
Základné informácie
AutorDana Jansens a iní[1]
Posledná stabilná verzia3.4.11.2
Posledná testovacia verzia3.5.0
Operačný systémUnix-like
Typ softvéruSprávca okien
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkaOpenbox.org

Pozri aj Informačný portál

Openbox je slobodný správca okien pre unixový X Window System licencovaný pod GNU General Public License.

Openbox bol pôvodne odvodený z Blackboxu 0.65.0, ale bol úplne prepísaný do C a od verzie 3.0 nie je založený na žiadnom kóde Blackboxu.

Je navrhnutý tak, aby bol malý a rýchly. Podporuje mnohé funkcie, ako menu, ktorým môže užívateľ ovládať aplikácie alebo zobrazovať dynamické informácie. Openbox je štandardným správcom okien v LXDE.

Hlavným autorom Openboxu je Dana Jansens z Carleton University v Ottawe.[2]

Používanie Openboxu[upraviť | upraviť zdroj]

Openbox umožňuje užívateľom konfigurovať spôsob spravovania okien. Keď je okno zminimalizované, zneviditeľní sa. Na jeho znovuzobrazenie je väčšinou používaná klávesová skratka [Alt] + [Tab] alebo menu Desktop. Bežné je rozširovanie Openboxu ďalšími malými programami, ktoré pridávajú ikony, panely, grafické a iné prvky.

Konfigurácia[upraviť | upraviť zdroj]

V ~/.config/openbox sú len dva konfiguračné súbory pomenované menu.xml a rc.xml. Ak ich užívatelia nechcú editovať manuálne, môžu väčšinu nastavení upraviť ľahko použiteľným nástrojom, nazvaným ObConf.

Všetky prvky ovládania pomocou myši či klávesnice sú plne konfigurovateľné. Napríklad, ak užívateľ chce, aby sa okno pri kliknutí na tlačidlo "zatvoriť" premiestnilo na plochu 4, môže to urobiť triviálne.

Systém menu Openboxu má unikátne metódy na použitie dynamických menu. To je realizované použitím výstupu skriptov ako zdroja pre menu. Zakaždým, keď užívateľ posunie kurzor na sub-menu, skript je znovu spustený a následne je vygenerované nové menu. Toto dáva užívateľom a vývojárom viac flexibility než štandardné statické menu, aké sú vo väčšine ostatných manažéroch okien.

Napríklad, dvaja vývojári napísali skript v Pythone, ktorý do submenu vypíše nové správy z GMail účtu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Openbox

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. JANSENS, Dana. Openbox:About: Contributors [online]. Openbox.org, [cit. 2012-08-03]. Dostupné online.
  2. JANSENS, Dana. Dana Jansens [online]. Computational Geometry Lab, School of Computer Science, Carleton University, [cit. 2012-08-03]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]