Operácia Achilles

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operácia Achilles
Súčasť vojny v Afganistane
82nd Airborne Division in Afghanistan (Operation Achilles).jpg
Príslušníci americkej 82. výsadkovej divízie v údolí Ghorak
Dátum 6. marec - 30. máj 2007
Miesto Provincia Hilmand, Afganistan
Výsledok taktické víťazstvo koaličných vojsk, dlhodobý výsledok nejednoznačný
Protivníci
Flag of the Netherlands.svg Holandsko
Flag of the United States.svg USA
Flag of Poland.svg Poľsko
Flag of Afghanistan.svg Afganistan
Flag of the United Kingdom.svg Veľká Británia
Flag of Denmark.svg Dánsko
Flag of Canada.svg Kanada
Flag of Taliban.svg Taliban
Velitelia
generálmajor Jacko Page Mullah Dadullah
Mullah Abdul Qassim
Sila
Flag of the Netherlands.svg 200
Flag of the United States.svg 1 000
Flag of Poland.svg 80
Flag of Afghanistan.svg 1 000
Flag of the United Kingdom.svg 4 200
Flag of Denmark.svg 320
Flag of Canada.svg 300
Flag of Taliban.svg 4 000 (odhad NATO) - 10 000(zverejnené Talibanom)
Straty
Flag of the Netherlands.svg 1 mŕtvy
Flag of the United States.svg 2 mŕtvi
Flag of Afghanistan.svg 19 mŕtvych
Flag of the United Kingdom.svg 6mŕtvych
Flag of Denmark.svg 1 mŕtvy
Flag of Canada.svg 6 mŕtvych
Flag of Taliban.svg neznámy, odhad NATO 750 - 1 000 mŕtvych, 28 zajatých

Operácia Achilles vykonaná vojskami NATO bola súčasťou vojny v Afganistane. Dovtedy najväčšia vojenská operácia NATO v Afganistane prebiehala v dňoch 6. marca – 30. mája 2007 a jej cieľom bolo vyhnať povstalcov z hnutia Taliban z provincie Hilmand. Podľa vyjadrení koaličných veliteľov sa však Taliban vyhýbal otvorenej konfrontácii a uprednostňoval povstaleckú taktiku boja.

Boje sa sústredili najmä na okolie priehrady Kadžaki, ktorá bola už roky mimo prevádzky. Súčasťou operácie Achilles bola aj operácia Volcano, ktorej cieľom bolo vyčistiť pozície Talibanu v okolí priehrady, ako aj operácia Kryptonite, pri ktorej sa koaličné vojská zamerali na samotnú elektráreň.

Pozadie[upraviť | upraviť kód]

16. marca americký generál Dan McNeill oznámil, že koaličné vojská bojujú proti Talibanu na viacerých miestach na juhu krajiny, avšak povstalcom sa darí väčším bojom vyhýbať. Zároveň dodal, že NATO spustí ďalšie protipovstalecké operácie na jar a v lete.

Boj[upraviť | upraviť kód]

Počas operácie Volcano dobyla po ťažkých bojoch britská námorná pechota základňu Talibanu v blízkosti elektrárne. 3. apríla vtrhli americké a afganské vojská do objektu, v ktorom sa podľa informácií rozviedky mal nachádzať talibanský veliteľ. Zajať sa ho síce nepodarilo, no došlo k boju, v ktorom bolo zabitých desať povstalcov a dvaja boli zajatí.

30. apríla sa tisíc spojeneckých vojakov spolu s príslušníkmi afganských bezpečnostných zložiek presunulo do severnejších oblastí údolia Sangin, kde vytlačili Taliban z mesta Gerešk a okolitých dedín. Podľa správ ISAF malo byť zabitých 130 bojovníkov Talibanu, avšak po bojoch vypukli niekoľkotisícové demonštrácie, pretože podľa miestnych veľkú časť obetí tvorili civilisti. K ďalším bojom došlo v meste Herát na západe krajiny. Herát bol dovtedy relatívne bezpečným mestom, no po bojoch došlo aj v ňom k protestom z dôvodu obvinenia koaličných vojsk zo zabíjania civilistov.

Veľkým úspechom pre koaličné vojská bolo zabitie vysokého predstaviteľa hnutia Taliban Mullaha Dadullaha, ku ktorému došlo 13. mája 2007 v provincii Hilmand. Jeden z najskúsenejších talibanských veliteľov bol zabitý, keď opúšťal svoj úkryt. 18. mája došlo k leteckému útoku na konvoj, v ktorom sa mali nachádzať bojovníci Talibanu vracajúci sa zo stretnutia na západe krajiny. O tri dni neskôr Taliban zaútočil na spojenú americko-afganskú hliadku. V boji zahynulo 25 útočníkov. Operácia Achilles oficiálne skončila 30. mája 2007 a bola nasledovaná operáciou Rukoväť krompáča.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Nato launches Taliban offensive [online]. aljazeera, 7.3.2007, [cit. 2010-12-22]. Dostupné online. (anglicky)
  • Marines clear Taliban from key Afghan dam [online]. nationalarchives.gov.uk, 5.2.2007, [cit. 2010-12-22]. Dostupné online. (anglicky)
  • UK-led opeartion helps ISAF take control in northern Helmand [online]. nationalarchives.gov.uk, 31.5.2007, [cit. 2010-12-22]. Dostupné online. (anglicky)