Preskočiť na obsah

Organizácia za oslobodenie Palestíny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Organizácia za oslobodenie Palestíny (prekladané aj nevhodne ako Organizácia pre oslobodenie Palestíny; skr. OOP; arab. منظمة التحرير الفلسطينية – Munaddama at-tahrír al-Filastíníja , angl. Palestine Liberation Organization, PLO) je politická a polovojenská organizácia založená Ligou arabských štátov v máji 1964 v Jeruzaleme. Organizácia v súčasnosti spája desať palestínskych odbojových skupín, používajúcich väčšinou rozdielnu stratégiu a taktiku k dosiahnutiu spoločného cieľa, ktorým je oslobodenie Palestíny a založenie nezávislého sekulárneho palestínskeho štátu. Od októbra 1974 je považovaná za jediného legitímneho zástupcu palestínskeho ľudu.

Organizácia pôvodne odmietala dvojštátne urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu a chcela, aby sa palestínsky štát vytvoril na celom území z čias britského mandátu, teda aj na území súčasného Izraela. Spočiatku sa kvôli dosiahnutiu tohto cieľa často uchyľovala k používaniu teroristickej taktiky, na schvaľovaní ktorej sa priamo podieľalo aj vedenie OOP, v r. 1974 sa však organizácia priklonila k mierovému procesu. Na teroristických aktivitách sa ale napriek tomu naďalej podieľali niektoré frakcie OOP, resp. ich paramilitantné krídla.

Prelom vo vzájomných izraelsko-palestínskych vzťahoch nastal 9. októbra 1993, keď predseda OOP Jásir Arafát uznal štát Izrael v úradnom liste adresovanom izraelskému premiérovi Jicchakovi Rabinovi. V reakcii na Arafátov list, Izrael uznal OOP za legitímneho zástupcu palestínskeho ľudu a prestal ju vnímať ako teroristickú organizáciu. OOP sa následne zapojila do budovania palestínskej samosprávy v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.

22.novembra 1974 OSN udelila OOP štatút pozorovateľa a 12. januára 1976 jej Rada bezpečnosti OSN dovolila zúčastňovať sa schôdzok Rady bezpečnosti bez hlasovacích práv.

Prvým predsedom OOP bol Ahmad Šukajrí (1964-1967), po ňom nasledoval Jahjá Hammúda (do r. 1969) a následne ním bol až do r. 2004 Jásir Arafát. Súčasným predsedom je Mahmúd Abbás.

Organizácie tvoriace OOP[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]