Mahmúd Abbás

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahmúd Abbás
palestínsky politik
palestínsky politik
Narodenie26. marec 1935 (87 rokov)
Palestína Safed, Palestína
Odkazy
Webstránkapresident.ps
CommonsSpolupracuj na Commons Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás a George Bush na stretnutí v Bielom dome

Mahmúd Abbás (arab. محمود عباس‎ – Maḥmúd ʿAbbás; * 26. marec 1935 Safed, Palestína), nazývaný aj Abú Mázin (ابو مازن[1] je palestínsky politik, v súčasnosti prezident palestínskej samosprávy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Safede v severnej Galilei. Keď po vyhlásení štátu Izrael 14. mája 1948 vypukol ozbrojený konflikt, utiekol s rodičmi do Sýrie. Vyštudoval právo na univerzite v Damasku, pokračoval štúdiom histórie v Moskve, kde obhájil doktorskú prácu Sionisti a nacizmus.

V 50. rokoch pracoval v Katare ako imigračný úradník. Pri práci sa stretol s mnohými palestínskymi utečencami a spolu s ďalšími palestínskymi predstaviteľmi (Jásir Arafát) založil organizáciu Národné palestínske oslobodenecké hnutie, dnešný Fatah.

Po smrti Jásira Arafáta sa roku 2003 stal Abbás premiérom a roku 2004 bol zvolený za predsedu OOP a prezidentom palestínskej samosprávy. Neskôr sa mu s militantnými palestínskymi vodcami podarilo vyjednať pozastavenie útoku proti Izraelu.

Abbás je pre svoj umiernený postoj podporovaný mnohými štátmi (USA, Izrael, Európska únia), zvlášť v období stretov Hamasu s Fatahom v polovici roku 2007. Zostavil sám vládu nestraníckych odborníkov (nikto odtiaľ nie je z Fatahu), potom, ako pásmo Gazy obsadili ozbrojenci z Hamasu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha : Barrister & Principal, 2007. 321 s. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 100.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]