Ortodoxný spánok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pokojová fáza spánku (NREM)

Ortodoxný spánok (iné názvy: NREM, spánok NREM, NREM-spánok, spánok non-REM, non-REM-spánok, synchronizovaný spánok, telencefalický spánok, (?)tichý spánok, NREM je skratka z angl. non-rapid eye movement; posledné fázy NREM sa volajú pomalovlnný spánok alebo hlboký spánok) je pokojová fáza spánku, počas ktorej sa nesnívajú sny na rozdiel od fázy REM spánku, počas ktorej sa sny snívajú.

Časť spánku so snami (REM)

Väčšinu času zaberá pokojová fáza spánku (NREM), v priebehu ktorej sa človek môže bez ťažkostí prebudiť a základné funkcie ako dychová a srdcová frekvencia nie sú veľmi utlmené. Každých zhruba 90 minút sa táto fáza mení na fázu REM (čiže paradoxnú), v ktorej sa snívajú sny.

Spánkové fázy[upraviť | upraviť zdroj]

Vedci zistili, že fázy spánku sú veľmi organizované. NREM fáza má štyri časti, ktoré majú svoje stále poradie. V priebehu NREM 1 spí človek ľahko a dá sa bez ťažkostí prebudiť. Potom sa spánok postupne prehlbuje. Najťažšie je spáča prebudiť počas najhlbšieho štádia 4. V priebehu noci sa spánková fáza NREM strieda s kratším obdobím REM fázy. Sny sa snívajú takmer výhradne vo fáze REM.