Preskočiť na obsah

Palamédes (vynálezca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Palamédes pred Agamemnónom, autor:Rembrandt van Rijn (1606, Leiden – 1669, Amsterdam)

Palamédes alebo Palamédés (starogr. Παλαμήδης – Palamédes/Palamédés, lat. Palamedes) je v gréckej mytológii syn eubojského kráľa Nauplia a jeho manželky Klymeny, podľa starovekých autorov prvá obeť justičnej vraždy.

Palamédes bol vychovaný a vzdelaný Kentaurom Cheirónom. Antické spravy o ňom hovoria, že bol básnikom a vynálezcom. Medzi jeho vynálezy patria písmená gréckej abecedy, číslice, peniaze, doskové hry, miery a váhy, ohňové znamenia, vojenské hodnosti, miešanie vína s vodou v pomere 2:5. Napriek tomu, že to bol šikovný a vynaliezavý muž do povedomia antického sveta vošiel z iného dôvodu – ako muž ku ktorému sa osud zachoval veľmi nespravodlivo.

V čase keď sa schyľovalo k trójske vojne, vyslal kráľ Agamemnón Palaméda na Ithaku, aby získal tamojšieho kráľa Odysea k účasti vo vojne. Ten totiž predstieral šialenstvo, aby nemusel na dlhé roky opustiť svoje kráľovstvo a aj svoju manželku Penelopu. Našiel Odysea, ako orie pole a osieva ho soľou. Palamédes aby dokázal, že nie je pomätený, nastrojil mu pascu: pred volské záprahy do brázdy položil jeho malého synčeka Télemacha a Odyseus samozrejme bez váhania zastavil. Palamédes tak jeho predstierané šialenstvo odhalil, ale Odyseus mu to nikdy neodpustil.

Keď sa neskôr trójska vojna nekonečne preťahovala, navrhol Palamédes, aby sa Achájci radšej vrátili domov. Ľstivý Odyseus toho využil a nastražil falošný list, ktorý mal Palaméda usvedčiť, že od Trójanov vzal za túto radu úplatok. Do Palamédovho stanu navyše ukryl zlato, ktoré ho malo usvedčiť, že úplatok prijal. Na základe týchto "dôkazov" rozzúrení bojovníci na nič nečakali a nevinného Palaméda ukameňovali.

Jeho otec sa okamžite vrátil z Tróje domov a vzal so sebou aj mladšieho syna Oiaka. Smrť Palaméda pomstil neskôr Nauplios tak, že rozšíril medzi manželkami Grékov, že ich muži si užívajú so zajatými Trójankami a privedú ich aj s ich deťmi po vojne domov. Tým naviedol mnohé zo žien k nevere, ktorou sa chceli pomstiť svojim mužom.

Navyše Nauplios po skončení vojny zapaľoval na pobreží mora falošné ohne, ktoré Achájcov zmiatli a ich lode potom narážali o skaliská, kde zahynulo mnoho ich mužov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]