Palmový olej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Palmový olej

Palmový olej je jedlý rastlinný olej, ktorý sa ale nezískava zo semien ale z oplodia palmy.[1] Zo semien sa vyrába tzv. palmojadrový olej, ktorý má iné zloženie.[2] Palmový olej sa vyrába z palmy olejnej (Elaeis guineensis) a patrí k najbežnejším rastlinným olejom. Obsahuje veľa vitamínu E a prírodných karoténov. Hlavnou zložkou je kyselina palmitová. Pri izbovej teplote je v polotuhej forme a má žltohnedú farbu. Palmový olej je typ jedlej zeleniny, ktorá sa získava z ovocia palmy, ktorá narastá na africkom palmovom strome. Je to najviac využiteľná zelenina na zemi. Palmové stromy pochádzajú pôvodne zo západnej Afriky, ale prežijú v každom prostredí, kde je prales. Dnes je palma olejná vysádzaná po celom svete v Afrike, Ázii, Severnej a Južnej Amerike. 85 % palmového oleja je globálne produkovaných a exportovaných hlavne z Indonézie a Malajzie[1] Archivované 2016-04-23 na Wayback Machine.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Dopĺňanie nádrží elektrárne na biomasu

Deriváty kyseliny palmitovej sa používali v kombinácii s naftou počas Druhej svetovej vojny na výrobu napalmu.[3]

Mnohé polotovarové potraviny obsahujú palmový olej ako prísadu.[4]

Označovanie potravín[upraviť | upraviť zdroj]

Donedávna bol v EÚ palmový olej označovaný v potravinách ako rastlinný tuk alebo rastlinný olej. Od roku 2014 však zákon stanovuje povinnosť označovať presný názov rastlinného tuku, čo zahŕňa označovanie potravín, kde sa nachádza palmový olej. Rastlinné oleje a tuky môžu byť označené ako rastlinné tuky alebo oleje, ale musia taktiež obsahovať presný typ (napr. palmový, slnečnicový... ) a ich pomer[2].

Sociálny a environmentálny vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

Budovanie nelegálne plantáže palmy olejnej na mieste pôvodného dažďového pralesa.

Sociálny[upraviť | upraviť zdroj]

Produkcia palmového oleja má negatívne, ale aj pozitívne vplyvy na ľudí, pracovníkov a obyvateľov oblastí, kde sa palmový olej pestuje a spracováva. Palmový olej poskytuje hlavne zamestnanie, zlepšuje infraštruktúru, služby a znižuje chudobu. Avšak na druhej strane plantáže tejto rastliny sú ilegálne vysadené na úkor obyvateľov týchto území a bez hocakej kompenzácie. Na základe týchto tvrdení ide aj o dôkazy o neľudských podmienkach ľudí pracujúcich na týchto plantážach. 

Environmentálny[upraviť | upraviť zdroj]

Vysádzanie palmových stromov je kritizované kvôli vplyvu na životné prostredie. Pre odlesňovanie, vyhynutie zvierat ako orangutan, tiger sumatranský a emisie skleníkových plynov. Keďže 50 % pôdy Malajzie tvoria lesy, vzniká tam obava o totálny kolaps životného prostredia. [3]

Organizácia Okrúhly stôl o udržateľnej produkcii palmového oleja[upraviť | upraviť zdroj]

Obsah mastných kyselín v palmovom oleji[5]
Typ kyseliny pct
myristová nasýtená C14
  
1,0 %
palmitová nasýtená C16
  
43,5 %
stearová nasycená C18
  
4,3 %
olejová mononenasýtená C18
  
36,6 %
linolová polynenasýtená C18
  
9,1 %
Ostatné/neznáme
  
5,5 %
čierná: nasytené; šedá: mononenasytené; modrá: polynenasytené

Organizácia Roundtable on Sustainable Palm Oil bola vytvorená v roku 2004 na základe viacerých neštátnych organizácií ochrany životného prostredia zaoberajúcich sa environmentálnym vplyvom palmového oleja. Organizácia určila medzinárodné štandardy používania palmového oleja. Producenti, ktorí produkujú palmový olej viac „ekologicky“ a prejdú požiadavkami, ktoré táto organizácia určuje, dostanú známku tzv. Certified Sustainable Palm Oil (CSPO) [4]

Bionafta[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: bionafta

Palmový olej, rovnako ako ostatné rastlinné oleje, možno použiť na výrobu bionafty.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Composition of foods: fats and oils. Washington, D.C. : U.S. Dept. of Agriculture, Science and Education Administration, 1979. S. 4.
  2. POKU, Kwasi. Small-Scale Palm Oil Processing in Africa. [s.l.] : Food and Agriculture Organization, 2002. Dostupné online. ISBN 92-5-104859-2.
  3. Napalm
  4. Palm oil products and the weekly shop. BBC Panorama, 22. február 2010. Dostupné online [cit. 2010-02-22].
  5. searched for Oil, Palm

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]