Preskočiť na obsah

Paris Hiltonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Paris Hilton)
Paris Hiltonová
herečka, speváčka, spisovateľka, podnikateľka, modelka
herečka, speváčka, spisovateľka, podnikateľka, modelka
Narodenie17. február 1981 (43 rokov)
New York, New York, USA
PodpisParis Hiltonová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaparishilton.com
CommonsSpolupracuj na Commons Paris Hiltonová

Paris Hiltonová (angl. Paris Whitney Hilton; * 17. február 1981, New York, New York, USA) je americká modelka a herečka, známejšie skôr ako najstaršia zo štyroch detí Richarda Hiltona, vnuka zakladateľa hotelového impéria Conrada Hiltona.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Paris vyrastala obklopená luxusom v apartmáne manhattanského hotela Waldorf-Astoria a rezidenciách v Beverly Hills a Hamptons. Po absolvovaní výberovej súkromnej strednej školy sa začala venovať modeling a koketovala s filmom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvá príležitosť si zahrať vo filme prišla v roku 2001 (cameo). V roku 2003 s ňou stanica Fox odštartovala úspešnú reality show SIMPLE LIFE, v ktorej sa Paris spolu so svojou kamarátkou Nicole Richie, adoptovanou dcérou speváka Lionela Richieho, mali ako bohaté dievčatka komicky zoznamovať s tvrdou realitou pracujúcich.

Krátko po začatí vysielania SIMPLE LIFE sa v októbri 2003 objavila na internete nahrávka sexuálnych hier Paris a jej bývalého priateľa Ricka Salomona, ktorá spôsobila senzáciu. Nahrávka sa vzápätí objavila na DVD pod názvom 1 NIGHT IN PARIS, moderovaná Salomonom a Paris sa s ním za jej vydanie úspešne súdila. Potom pokračovala vo svojej televíznej, reklamnej a modelingovej kariére, ktorej škandál zjavne skôr pomohol. Podľa odhadu magazínu Forbes, ktorý ju zaradil medzi 100 najväčších svetových celebrít, len za dva roky zarobila okolo 8,5 miliónov dolárov. Za jeden diel SIMPLE LIFE dostáva 3 milióny.

V roku 2005 hrala vo filme Múzeum voskových figurín, po boku Elishy Cuthbertovej a v pripravovanej komédií Trhni si!.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Paris Hilton [online]. ČSFD.cz, [cit. 2018-12-02]. Dostupné online. (po česky)