Pasívne riadenie portfólia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pasívne riadenie portfólia (iné názvy: pasívny manažment portfólia, pasívny portfóliový manažment, pasívne manažérstvo portfólia, pasívna správa portfólia - angl. passive portfolio management; pasívne riadenie, pasívny manažment, pasívne manažérstvo, pasívna správa - angl. passive management; pasívne investovanie - angl. passive investing) je manažment portfólia, pri ktorom sa úmyselne kopíruje trhový index či trhové portfólio.[1] Opakom je pojem aktívne riadenie portfólia.

Najpopulárnejšou metódou pasívneho investovania je kopírovanie externého indexu, nákupom indexových fondov. Výhodou takého prístupu je zvyčajne veľká diverzifikácia, nízke transakčné poplatky a poplatky za manažment.[2] Pasívne riadenie portfólia je typické na burzách s akciami, no v poslednom čase sa začína viac využívať aj na burzách s dlhopismi, komoditami, či s hedžovými fondami.[3]

Koncept pasívneho riadenia portfólia spočíva v niekoľkých základných princípoch finančnej ekonómie:[3]

 1. V dlhodobom časovom horizonte bude mať bežný investor výkon, ktorý sa bude rovnať výkonu celkového trhu (pred zarátaním poplatkov, ako napríklad transakčných či manažmentových poplatkov). Preto je pre investora dôležitejšie minimalizovať ceny investovania, namiesto toho, aby sa pokúšal dlhodobo prekonávať vývoj trhu.[4]
 2. Predpoklad, že momentálne trhové ceny správne reflektujú všetky prístupné informácie. V prípade, že informácie nie sú dostupné, tak sa tento fakt nedá nijak zneužiť, a teda nevzniká priestor na arbitráž.[5]
 3. Predpoklad, že manažér portfólia koná v najlepšom záujme zákazníka, čo znamená, že investor musí dať správnu incentívu manažérovi svojho portfólia, tak, ako si to investor praje.[6] To znamená, že v ideálnom prípade, napĺňanie investorových cieľov motivuje manažéra a naopak zlý výkon alebo napredovanie k cieľu taktiež negatívne ovplyvní manažéra.

Dlhodobý pozitívny vývoj trhov v 90. rokoch 20. storočia motivoval trh k tvorbe mnohých indexov. Investori boli schopní zarábať len s jednoduchým plošným investovaním do veľkej časti trhu cez indexy, ako napríklad S&P 500, Russell 3000 a Wilshire 5000.[7] V Spojených štátoch indexové fondy prekonávajú výraznú väčšinu aktívne riadených portfólií.[8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. MOSKOWITZ, Tobias J.; ISRAEL, Ronen; FRAZZINI, Andrea. Fact, Fiction, and Value Investing. Rochester, NY : [s.n.], 2015-06-01. Dostupné online. (po anglicky)
 2. Indexed Investing [online]. web.stanford.edu, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online.
 3. a b MALKIEL, Burton. A Random Walk Down Wall Street. [s.l.] : W. W. Norton, 1996. ISBN 0-393-03888-2.
 4. CAMPBELL, John. Strategic Asset Allocation: Portfolio Choice for Long-Term Investors [online]. Harvard University and Arrowstreet Capital, LP, 4.1.2002, [cit. 2019-04-16]. Dostupné online. Archivované 2004-02-14 z originálu.
 5. INVESTOPEDIA. Efficient Market Hypothesis: Is The Stock Market Efficient? [online]. Forbes, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. Mutual Fund Managers' Stupid Year [online]. www.bloomberg.com, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online.
 7. The Markets: 90's Mantra -- Bull Market To Carry On [online]. archive.nytimes.com, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online.
 8. Passive money management strategy actively crushing stock pickers [online]. finance.yahoo.com, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (po anglicky)