Aktívne riadenie portfólia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Aktívne riadenie portfólia (iné názvy: aktívny manažment portfólia, aktívny portfóliový manažment, aktívne manažérstvo portfólia, aktívna správa portfólia - angl. active portfolio management; aktívne riadenie, aktívny manažment, aktívne manažérstvo, aktívna správa - angl. active management; aktívne investovanie - angl. active investing) je stratégia manažmentu portfólia, kde správca či správcovia robia konkrétne rozhodnutia kam a ako investovať. Správcovia sa pri tomto riadení spoliehajú najmä na ich analytické štúdie, predpovede a ich vlastné uváženie, ktoré aktíva nakúpiť, predať, či naďalej držať[1].

Aktívne riadenie portfólia je jeden z dvoch hlavných prístupom k riadeniu investičného portfólia. Na rozdiel od pasívneho riadenia sa pokúša dosiahnuť lepšie výsledky ako konkrétne indexy, ktoré majú štandardný rast (ako napríklad S&P 500 či Russell 1000 index).[2] Úspešnosť takýchto portfólií je založená na komplexnom študovaní trhu a konzistentne správnych predpokladoch ako sa trh bude správať a reagovať na rôzne globálne trendy, ako napríklad politické zmeny, kroky konkrétnych firiem, či novú legislatívu. Následne sa tieto predpovede využijú pri načasovaní kúpy/predaja akcií alebo dlhopisov, za pokusom využiť tieto výchylky od pôvodne predpokladaného vývoja. V dnešných dňoch používajú rôzni manažéri kombináciu pasívne a aktívne riadeného portfólia, čo znamená, že niektoré časti trhu sa snažia pasívne kopírovať vývoj daného segmentu a niektoré sú aktívne riadené.[3]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Active Management, investopedia.com
  2. Passive vs. Active Portfolio Management, investopedia.com
  3. SCHULTZ, Abby. Future Returns: Why Active Management Makes Sense [online]. www.barrons.com, [cit. 2019-04-02]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]