Pat Mastelotto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pat Mastelotto
Pat Mastelotto (2006)
Pat Mastelotto (2006)
Základné informácie
Rodné meno Lee Patrick Mastelotto
Narodenie 10. september 1955 (68 rokov)
Chico, Kalifornia, USA
Pôsobenie Hudobník, Hudobný skladateľ
Žáner Rock
Hrá na nástrojoch Bicie
Súvisiace
články
King Crimson
Webstránka patmastelotto.com

Pat Mastelotto vlastným menom Lee Patrick Mastelotto (* 10. september 1955, Chico, Kalifornia, USA) je americký bubeník a perkusionista, od roku 1994 člen rockovej skupiny King Crimson.

Mastelotto začal hrať na bicie vo svojich 10 rokoch, ako šestnásťročný už hral v rôznych miestnych kapelách. Po presťahovaní do Los Angeles v polovici 70. rokov 20. storočia začal pôsobiť ako štúdiový hráč. Postupne spolupracoval napríklad s Alom Jarreauom, The Pointer Sisters, Patti LaBelle, Kenny Logginsom či Martikou; koprodukoval aj dvakrát platinový album Rockland (1989) kanadského gitaristu Kima Mitchella.

V roku 1983 spoluzaložil pop rockovú skupinu Mr. Mister, ktorá vydala tri albumy, z ktorých Welcome to the Real World (1985) sa začiatkom roku 1986 umiestnil na prvom mieste v rebríčku Billboard 200. Po rozpade Mr. Mister v roku 1989 opäť pôsobil ako štúdiový hudobník. Hral s XTC, The Sugarcubes, Hall & Oates, The Rembrandts, Eddiem Moneym, Tinou Arenou, Davidom Sylvianom a ďalšími.

Práve u Sylviana sa zoznámil s Robertom Frippom, ktorý ho v roku 1994 prizval ako druhého bubeníka do obnovenej progresívno rockovej skupiny King Crimson. V polovici 90. rokov nahrala skupina EP VROOOM (1994) a album THRAK (1995). Po následnej prestávke, kedy pôsobili tzv. projeKty (ProjeKcts), a po zredukovaní počtu hudobníkov, začali King Crimson znovu pôsobiť v roku 1999 a postupne vydali album The ConstruKction of Light (2000), EP Happy with What You Have to Be Happy With (2002) a album The Power to Believe (2003). Po turné v roku 2003 k poslednému albumu odišiel zo skupiny Trey Gunn, naopak sa vrátil Tony Levin, ale kapela prestala aktívne pôsobiť. Až v roku 2008 odohrala menšie americké turné aj s novým členom, bubeníkom a perkusionistom Gavinom Harrisonom (pôvodne bubeník Bill Bruford odišiel už v roku 1997, takže medzi tými rokmi bol Mastelotto jediným bubeníkom King Crimson).

Mastelotto priebežne spolupracuje napríklad s Terrym Bozziem, Tonym Levinom a California Guitar Trio. Spoločne s Treyom Gunnom je členom projektov „TU“ a „KTU“. V roku 2008 vznikla superskupina HoBoLeMa, v ktorej tiež pôsobí. V súčasnosti hrá s projektom Stick Men Tonyho Levina a zoskupenia KOMARA so slovenským gitaristom Davidom Kollárom.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pat Mastelotto na českej Wikipédii.