Preskočiť na obsah

Paveway IV

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Laserom navádzaná bomba Paveway IV na lietadle Harrier GR9.
RAF Tornado GR4 s podvesenými Paveway IV

Paveway IV je presne navádzanou bombou typu vzduch-zem od spoločnosti Raytheon. Ide o najnovší prírastok zo série bômb Paveway a jej vývoj sa začal v roku 2003.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Paveway IV vznikla pridaním systému navádzania a riadiacich plôch k telu tzv. "hlúpej" (neriadenej) bomby typu MK82. Hlavné zdokonalenie oproti predchádzajúcim Paveway II/III predstavuje duálny systém navádzania. Spočíva v kombinácii GPS/INS (Inerciálny navigačný systém) a laserového navedenia. V závislosti na konkrétnych podmienkach môže pilot na navedenie použiť buď jeden z týchto systémov, alebo obidva súčasne.

Operačné nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Paveway IV bola zaradená do výzbroje RAF v roku 2008 a ešte v tom istom roku bola bojovo nasadená v Afganistane na lietadlách Tornado GR4. V roku 2011 použili Briti túto muníciu v Líbyi počas operácie Ellamy. Formácie britských stíhačiek bombardovali strategické budovy líbyjskej vlády a obrnenú techniku jednotiek Muammara Kaddáfího. V septembri 2014 použili britské Tornáda bomby Paveway IV na ničenie ťažkého delostrelectva Islamského štátu v severozápadnom Iraku. Pozície Islamského štátu v Sýrii boli bombardované bombami Paveway IV prostredníctvom britských Eurofighter Typhoon.

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo

Royal Air Force

Saudská Arábia Saudská Arábia

Kráľovské letectvo Saudskej Arábie