Pedro Páez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pedro Páez
španielsky jezuita a cestovateľ v službách Portugalska
španielsky jezuita a cestovateľ v službách Portugalska
Narodeniec. 1564
Olmeda de las Cebollas, Španielsko
Úmrtie20. máj 1622
Gorgora, Etiópia
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pedro Páez

Pedro Páez (* 1564, Olmeda de la Cebolla (dnešné Olmeda de las Fuentes), Španielsko - † 20. máj 1622, Gorgora (dnes Gondar) , Etiópia) bol španielsky jezuita, misionár a cestovateľ v službách Portugalska. Ako prvý Európan videl a popísal Modrý Níl (1618).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pedro Páez sa narodil v Olmeda de la Cebolla neďaleko Madridu. V roku 1582 vstúpil do spoločnosti Ježišovej. Duchovne sa vzdelával v Coimbre a vyplával zo Španielska do najmenšieho indického štátu Goa. Odtiaľ v roku 1589 odišiel, ako misionár do Etiópie. Do Etiópie odišiel v spoločnosti ďalšieho jezuitu, ktorým bol Antoni de Montserrat. Na tejto ceste boli zajatý arabským pirátmi, ktorí ich predali Turkom do otroctva. V otroctve strávili sedem rokov, predovšetkým v Sanaa v Jemene, ale aj na svahoch Hadramaut a v púšti Rub al-Khali. Počas týchto rokov v otroctve Páez študuje arabčinu. Ich situácia sa zhoršovala. Niekoľko mesiacov strávil na tureckej galére. Po niekoľkých mesiacoch na galére sa vrátili do prístavu Mocha, kde sa stal pravdepodobne prvým Európanom, ktorý ochutnal nápoj s názvom káva.

V roku 1595 boli zachránený a v roku 1595 sa vrátili do Goi. Tam aj Antoni de Montserrat zomrel. V roku 1596 pokračoval cez Egypt na svojej ceste do Etiópie. Do Massawy v dnešnom štáte Eritrea dorazil v roku 1603. Kým čakal na prijatie negusom Za-Dengelom študoval Páez amharčinu. Vedomosti amharčiny a znalosť etiópskych zvykov zapôsobili na Za-Dengela, tak silno, že sa rozhodol previesť Etiópsku ortodoxnú cirkev ku katolicizmu.

Pred svojou smrťou v roku 1622 ešte stihol konvertovať ku katolicizmu Sysenyosa I, ktorý vládol v Etiópii ako cisár medzi rokmi 1606 - 1632.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]