Preskočiť na obsah

Pekuliárna galaxia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hoagov objekt
koligujúce galaxie nazývané Stephanov kvintet

Pekuliárna galaxia je galaxia, ktorú nie je možné zaradiť do Hubblovej klasifikácie galaxií, alebo ktorá je niečím výnimočná, odlišuje sa od normálu. Patria sem aktívne galaxie, Markarianove galaxie, interagujúce galaxie, kvazary, a galaxie netypického tvaru alebo zdeformované galaxie. Dohromady tvoria 5% až 10% známej populácie galaxií. Ako ukážku pelikuliárnych galaxií americký astronóm Halton Arp zostavil Katalóg podivných galaxií.[1] Dávajú nám možnosť skúmať vlastnosti galaxií a sily, ktoré v nich pôsobia. Keď sa na galaxie pozrieme dostatočne zblízka, každá je vlastne pekuliárna.[2] V užšom zmysle slova sa pod pojmom pekuliárna galaxia myslí len interagujúca galaxia alebo galaxia po zrážke.

Interagujúce galaxie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Interagujúca galaxia

Vzhľadom na to, že vzdialenosti galaxií sú v porovnaní s ich priemermi relatívne malé, často dochádza ku kolíziám galaxií. Dve alebo viacero galaxií sa môže zraziť a splynúť do jednej galaxie. Predpokladá sa, že viaceré veľké galaxie vznikli splynutím menších galaxií. Tento jav sa nazýva galaktický kanibalizmus. Výsledná galaxia časom niekedy opäť zaujme pravidelný tvar. Pokiaľ sa tak stane, už ju nezaraďujeme k interagujúcim galaxiám. Príkladom je galaxia Androméda, ktorá pravdepodobne v dávnej minulosti vznikla spojením minimálne dvoch galaxií, ale v súčasnosti má opäť špirálový tvar a jedinou stopou po zrážke je jej dvojité jadro. Nie vždy po kolízii však musí dôjsť k splynutiu, niekedy galaxie pokračujú vo svojich dráhach, ale gravitačne sa navzájom zdeformujú. Deformácie môžu byť rôzne, najčastejšie ide o vytrhnutie úzkeho chvostu hviezd z jednej alebo z obidvoch galaxií. V každom prípade kolízia galaxií spustí v galaxiách búrlivú tvorbu hviezd.

Známe pekuliárne galaxie[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najznámejšie interagujúce galaxie patrí dvojica NGC 4038 a NGC 4039 nazývané Tykadlá. Gravitačné pôsobenie vytrhlo z obidvoch galaxií úzke chvosty materiálu tvarom podobné tykadlám. Ďalším známym párom sú Vírová galaxia M51 a jej sprievodca NGC 5195. Menší sprievodca je s väčšou galaxiou spojený tzv. galaktickým mostom. Hoagov objekt je netypická galaxia, ktorá má tvar obruče obklopujúcej jasné jadro. Nie je však isté, či tento jej netypický tvar spôsobila kolízia, alebo ide len o nový, zatiaľ neklasifikovaný typ špirálových galaxií.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://arpgalaxy.com/
  2. https://ned.ipac.caltech.edu/level5/Arp/Arp_preface.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]