Hoagov objekt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hoagov objekt
Hoags Object.jpg
Pozorovacie dáta
(Epocha )
Typgalaxia
Rektascenzia15h 17m 14,4s
Deklinácia21° 35′ 08″
Vzdialenosť600 miliónov ly
Červený posun12,740 ± 50 km/s
Zdanlivá jasnosť (V)+16
SúhvezdieHad
Fyzické charakteristiky
Priemer500 miliónov ly
Iné označeniaPGC 54559,
PRC D-51
Hmloviny - Hviezdokopy - Galaxie

Súradnice: Hviezdna mapa 15h 17m 14s; 21° 35′ 08″

Hoagov objekt je netypická galaxia prstencového typu. Zaraďujeme ju medzi pekuliárne galaxie. Objavil ju Arthur Hoag v roku 1950.

Jej prstencová štruktúra pripomína galaxiu Cartwheel (špirálovú galaxiu deformovanú zrážkou) v blízkosti Hoagovho objektu však nie sú žiadne galaxie ktoré by mohli spôsobiť náraz. Existuje teória ktorá vysvetľuje tvar tohto objektu-tieto galaxie by mohli tvoriť samostatnú skupinu špirálových galaxií, ktorých dve ramená sa vyvinú do podoby obruče.

Opis objektu[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo žltého jadra sa otáča takmer dokonalý kruh modrých hviezd, ktorý je od jadra zdanlivo úplne izolovaný. Modré sfarbenie kruhu spôsobujú mladé hviezdy, žlté jadro je zložené hlavne zo starších hviezd. To, čo vyzerá ako medzera medzi týmito hviezdnymi populáciami, môže v skutočnosti obsahovať viacero hviezdokôp a slabých hviezd, ktoré sú takmer neviditeľné. Ak si galaxiu predstavíme ako ciferník hodín, potom sa v pozícii 1 hodina nachádza v medzikruží zvláštny objekt – pravdepodobne ďalšia kruhová galaxia v pozadí. Hoagov objekt má šírku asi 120 000 svetelných rokov.

Teórie vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

Kruhové galaxie môžu vznikať rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je kolízia s inou galaxiou. Niekedy jedna galaxia preletí cez druhú a zanechá za sebou „škvrnu“ hviezdnych formácií. V Hoagovom objekte sa však nenašli zvyšky druhej galaxie, čo vedie k predpokladu, že modrý kruh hviezd môže byť zvyškom galaxie, ktorá preletela blízko. Táto udalosť sa stala asi pred 2 až 3 miliardami rokov. Objaviteľom tejto nezvyčajnej galaxie je Arthur Hoag, ktorý sa najskôr domnieval, že ide o planetárnu hmlovinu. Neskôr zmenil názor a to, že ide o kruhovú galaxiu, sa potvrdilo pozorovaniami v 70-tych rokoch 20. storočia. Galaxia je od nás vzdialená 600 miliónov svetelných rokov.