Penrhyn Quarry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Penrhyn Quarry, približne 1900

Penrhyn Quarry je bridlicový lom, ktorý sa nachádza v blízkosti obce Bethesda v severnom Walese.

Koncom devätnásteho storočia išlo o najväčší bridlicový lom na svete. Hlavná jama je takmer 1,6 km dlhá a 370 m hlboká; v dobe najväčšej slávy tu pracovalo viac ako 3 000 zamestnancov. Neskôr boli otvorené väčšie bane v Číne, Španielsku a Spojených štátoch amerických. Penrhyn je dodnes najväčším britským bridlicovým lomom, ale pracuje tu už len okolo dvoch stoviek zamestnancov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Dejiny lomu Penrhyn siahajú do sedemdesiatych rokov osemnásteho storočia, kedy ho založil Richard Pennant, neskoršie barón Penrhynský. Je však pravdepodobné, že sa tu bridlica začala ťažiť už oveľa skôr, ale iba v malom množstve. Spočiatku išlo len o lom pre neďaleké okolie, lebo tu nebola vyvinutá dopravná infraštruktúra; to sa zmenilo až zavedením železnice. Keď bola v roku 1798 vystavaná železnica, začala sa bridlica dovážať do prístavu Port Penrhyn neďaleko Bangoru. V devätnástom storočí sa lom Penrhyn spolu s lomom Dinorwic stal dominantným v celom waleskom bridlicovom priemysle.

Lom Penrhyn bol významným miestom v dejinách britského robotníckeho hnutia, kedy miestni zamestnanci požadovali lepší plat a bezpečnejšie pracovné podmienky. Vôbec prvý tunajší štrajk trval celých jedenásť mesiacov, prebehol v roku 1896. Druhý nastal dňa 22. novembra 1900 a trval tri roky. Išlo o vôbec najdlhší spor v histórii britského priemyslu.

V rokoch 19642007 lom vlastnila spoločnosť Alfred McAlpine.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Břidlicový důl Penrhyn na českej Wikipédii.