Perekopská šija

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa Perekopskej šije
Tvrdza Perekop roku 1855

Perekopská šija (ukr.: Перекопський перешийок; rus.: Перекопский перешеек; krymská tat.: Or boynu, Ор бойну) je pevninská šija, ktorá spája polostrov Krym s pevninskou Ukrajinou (menovite s Chersonskou oblasťou). Zároveň oddeľuje Čierne more (na západe) od zátoky Syvaš, ktorá patrí k Azovskému moru.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Perekopská šija je približne 30 km dlhá a 7,2 až 9 km široká. V oblasti šije ležia mestá Armiansk a Krasnoperekopsk, ktorými prechádza železnica Cherson – Džankoj a tiež Severokrymský kanál, ktorý zásobuje suchú stepnú krajinu severného Krymu vodou z Kachovskej priehrady. V okolí Krasnoperekopska sa nachádza niekoľko slaných jazier, ktorých hospodárske využitie je jedným z hlavných zdrojov obživy miestnych obyvateľov. Väčšinu obyvateľov tvoria Rusi, tesne nasledovaní Ukrajincami; žije tu aj niekoľko tisíc Krymských Tatárov.

Názov a dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Perekopskej šije pochádza od dediny Perekop, kde stála od stredoveku tatárska pevnosť (vyvrátená 1736) a už v 1. storočí obchodná osada. V tej dobe sa na Kryme a v časti dnešného južného Ruska rozkladala Bosporská ríša.

Pre svoju strategickú polohu bola šija v niekoľkých vojnách dejiskom významných bitiek. V decembri 1920, počas ruskej občianskej vojny, tu prebehla bitka medzi Červenou armádou a bielogvardejcami baróna Wrangela, ktorého vojská kontrolovali celý Krym. Červená armáda nakoniec zvíťazila a 140-tisíc civilistov z Krymu utieklo cez Čierne more do Istanbulu a potom do západnej Európy. Tieto udalosti tvoria historické pozadie sovietskeho filmu z roku 1968 Služili dva tovarišča (rus.: Служили два товарища).

V októbri 1941 tadiaľto po päťdňovej bitke prenikli nemecké a rumunské vojská pod vedením Ericha von Mansteina na Krym, čo viedlo k obkľúčeniu Sevastopoľa.

Poslednou významnou udalosťou bolo obsadenie šije krymským Berkutom 27. februára 2014, čo viedlo k odrezaniu polostrova od zvyšku Ukrajiny. Zakrátko na šiju dorazili samotné ruské vojská, ktoré šiju následne opevnili. Pripojenie Krymu k Rusku prebehlo 18. marca 2014, dva dni po konaní referenda.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Perekopská šíje na českej Wikipédii.