Perníkový tatko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Perníkový tatko
Slovenský názov Perníkový tatko
Originálny názov Breaking Bad
Žáner Kriminálna dráma
Triler
Moderný western
Námet Vince Gilligan
Scenár Vince Gilligan (13)
Peter Gould (11)
George Mastras (10)
Sam Catlin (10)
Moira Walley-Beckett (9)
Thomas Schnauz (7)
John Shiban (4)
Gennifer Hutchison (4)
J. Roberts (2)
Patty Lin (1)
Réžia Michelle MacLaren (11)
Adam Bernstein (8)
Vince Gilligan (5)
a ďalší
Titulná pieseň Dave Porter
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Španielčina
Počet sérií 5
Počet častí 62 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Vince Gilligan
Mark Johnson
Michelle MacLaren
Producent Stewart A. Lyons
Sam Catlin
John Shiban
Peter Gould
George Mastras
Thomas Schnauz
Bryan Cranston
Moira Walley-Beckett
Karen Moore
Patty Lin
Kamera Michael Slovis (50)
Reynaldo Villalobos (6)
Arthur Albert (3)
Nelson Cragg (2)
John Toll (1)
Marshall Adams (1)
Dĺžka časti 43–58 minút
Produkčná spoločnosť High Bridge Entertainment
Gran Via Productions
Sony Pictures Television
Vysielanie
Pôvodné 20. január 2008 –
29. september 2013
AMC
Slovenské 2. júl 2013 – 21. júl 2016
Dajto (2013, 1. a 2. séria)
AMC (2015–2016, všetky série)
Externé odkazy
Webstránka

Perníkový tatko (angl. Breaking Bad, „Odtrhnúť sa z reťaze“) je americký dramatický televízny seriál vytvorený Vincom Gilliganom. Hlavnou postavou je Walter White, stredoškolský učiteľ chémie s finančnými problémami, ktorému zistia rakovinu pľúc. Aby mohol zaplatiť drahú liečbu a zabezpečiť budúcnosť svojej rodiny sa obráti na kriminálny život a začne vyrábať metamfetamín s jeho bývalým študentom Jessem Pinkmanom.[1]

Seriál vysielala americká káblová stanica AMC od 20. januára 2008 do 29. septembra 2013. Na Slovensku TV Dajto odvysielala prvé dve série v roku 2013. V roku 2015 začala seriál od začiatku vysielať stanica AMC, ktorá ho v roku 2016 aj celý dovysielala.

Perníkový tatko je kritikmi aj divákmi považovaný za jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Seriál získal mnoho ocenení, vrátane 16 cien Emmy, a v roku 2014 vstúpil do Guinessovej knihy rekordov ako najlepšie hodnotený seriál všetkých čias.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

1. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolskému učiteľovi chémie Walterovi Whitovi (Bryan Cranston) diagnostikujú neoperovateľnú rakovinu pľúc v pokročilom štádiu. Počas drogovej razie laboratória na výrobu metamfetamínu, na ktorú Waltera zobral jeho švagor Hank Schrader (Dean Norris), Walter zbadá niekdajšieho študenta Jesseho Pinkmana (Aaron Paul) ako uteká z miesta činu. Po čase sa Walter s Jessem skontaktuje a vymyslí plán o spolupráci, aby spojili ich skúsenosti pri výrobe a distribúcii pervitínu, pričom Walter bude produkt vyrábať a Jesse využije jeho kontakty v uliciach na distribúciu. Walterov úmysel je zaobstarať financie pre jeho tehotnú ženu Skyler (Anna Gunn) a postihnutého syna a na pokrytie nákladov na jeho drahú liečbu rakoviny. Už počas prvých dní predaja najlepšieho pika v Albuquerque však narazia na problémy s miestnymi drogovými dílermi. Walter aj napriek prekážkam však pokračuje vo výrobe pod pseudonymom Heisenberg.

2. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Walt neustále čelí obrovským účtom za jeho liečbu rakoviny. Napriek niekoľkým nepríjemným zážitkom počas výroby pervitínu s Jessem, Walt súhlasí s pokračovaním výroby. Obaja však nazaria na ďalšie komplikácie. Jesseho priateľa Badgera (Matt L. Jones) zatknú pri predaji v uliciach. Walt si najme právnika Saula Goodmana (Bob Odenkirk), aby Badgerovi pomohol. Walt a Jesse odídu na štyri dni do púšte variť piko. Chvíľu na to Jesseho ďalšieho priateľa a predajcu Comba zabijú členovia konkurenčného gangu, keď ho chytia predávať pervitín v ich teritóriu. Saul im navrhne, aby vymysleli nový spôsob distribúcie. Medzičasom sa Jesse začne stretávať s jeho susedou Jane Margolisovou (Krysten Ritter), ktorá mu prenajíma susedný dom. Jane, ktorá sa zotavuje z drogovej závislosti, začne brať s Jessem heroín. Saul dvojici zoženie nového obchodného partnera Gusa Fringa (Giancarlo Esposito), ktorý im ponúkne 1,2 milióna dolárov za 38 libier (cca 17 kg) ich pervitínu. Walt doručí Gusovi dohodnuté množstvo, no zmešká pôrod jeho dcéry. Walt odoprie Jessemu jeho polovicu peňazí kvôli Jesseho užívaniu drog, no keď sa o tom Jane dozvie, začne Walta vydierať. Keď Walt navštívi Jesseho, je svedkom toho, ako sa Jane predávkuje a udusí vlastnými zvratkami, no rozhodne sa nekazročiť a nechá Jane zomrieť. Skyler má s Waltom konfrontáciu kvôli jeho častým absenciám a výhovorkám. Začne si dávať dohromady súvislosti s Walterovým tajným životom a žiada ich odlúčenie.

3. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Walter sa chce znovu zjednotiť svoju rodinu, no Skyler ho stále podozrieva pre jeho druhý život. Walt verí, že keď sa Skyler prizná, že varil pervitín, zníži tak medzi nimi napätie. Skyler to však vydesí a žiada rozvod. Medzitým Gus ponúkne Walterovi 3 milióny dolárov za tri mesiace jeho služieb a ponúkne mu prácu v modernom laboratóriu s vynikajúcim asistentom Galom (David Costabile). Jesse pokračuje vo výrobe a predaji pika osamote. Hank pracuje s DEA vo vyšetrovaní Jesseho a zbiera dôkazy k jeho zatknutiu. Pri pokuse o vraždu Hanka, o ktorú sa pokúsia dvaja Tucovi bratranci, sa Hankovi podarí jedného zabiť a druhého smrteľne zraniť. Hank prežije no utrpí vážne zranenia. Jesse sa vyhráža Waltovi, že Walta udá, ak ho chytí polícia, tak mu Walter ponúkne Galovu pozíciu v labáku. Keď Jesse pozíciu získa, začne z labáku kradnúť piko a tajne ho bokom predávať. Jesse sa začne stretávať s ženou, ktorú spozná počas rehabilitácie a dozvie sa, že jej jedenásť-ročného brata naviedol Gus s drogovými dílermi aby zabil Comba. Jesse sa rozhodne Comba pomstiť. Walter pomôže Jessemu utiecť pred Gusovým hnevom. Gus začne strácať dôveru vo Waltera, požiada Gala, aby prebral kontrolu nad labákom a nasadí ľudí, aby zabili Walta a Jesseho. Keď Walta unesú, nariadi Jessemu zabiť Gala, aby Gus nezabil Walta a Jesseho, odstránením jediného skúseného chemika, ktorému Gus verí.

4. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Jesse poslúchne Waltera a zavraždí Gala. Gus ich potrestá zavedením striktných zásad v laboratóriu. Taktiež sa Gus snaží rozdeliť ich priateľstvo tým, že ich nasadí na rôzne práce. Zatiaľ čo Walt pracuje v labáku, Jesse sprevádza Mika (Jonathan Banks), jedného z Gusových mužov, počas vyberania platieb. Walter a Jesse sa začnú od seba vzďalovať a byť voči sebe nepriateľskí. Medzitým Hank, ktorý sa zotavuje z potýčky s kartelom, nájde dôkazy spájajúce Gala s Gusom. Verí, že Gus je vysokopostavený drogový distribútor a začne hľadať hmatateľné dôkazy, aby mohol podložiť svoje teórie. Gus si uvedomí, že Waltov blízky vzťah s Hankom môže ohroziť jeho celú operáciu. Gus prepustí Walta a informuje ho, že Hank zomrie. Taktiež ho varuje, že ak Walt zakročí, zomrie celá jeho rodina. Jesse a Walter odložia svoje nezrovnalosti a dohodnú sa na vražde Gusa tým, že presvedčia bývalého člena kartelu Hectora Salamancu, aby detonoval samovražednú bombu. Ich plán je vyjde, Hector zomrie a zároveň zabije Gusa, Tyrusoa a Gusových mužov. Walter a Jesse potom zničia pervitínový labák a Walt prehlási svojej manželke, že vyhral.

5. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Po Gusovej smrti sa Walter spojí s Jessem a Mikom a založia novú výrobu a distribúciu pervitínu. Mike má na starosti obchodné aspekty, zatiaľ čo Walter a Jesse pracujú s tímom vydymovačov domov na výrobe pervitínu v zaplachtovaných domoch. Hankovi a DEA sa podarí identifikovať deviatich väzňov a jedného právnika, ktorí majú kriminálnye konexiae s Mikom. Walter Mika zabije a začne sa obávať, že niektorý z podozrivých prehovorí, keďže prestali dostávať od Mika peniaze, ktoré ich umlčiavali. Najme si Jacka Welkera, vodcu neonacistického gangu, aby zabil desiatich informátorov vo väzbe. Walterov biznis pokračuje bez prerušenia dokedy sa rozhodne skončiť po zarobení 80 miliónov dolárov, ktoré Skyler schovávala v sklade.

Po čase Whitovci pozvú Hanka ku nim domov, kde Hank neúmyselne natrafí na jednu z Waltových kníh, ktorá obsahuje správu podpísanú Galom Boetticherom. Uvedomí si, že Walt je v skutočnosti Heisenberg a začne ho tajne vyšetrovať. Hank sa spojí s Jessem, ktorý nenávidí Walta, kvôli všetkým jeho prehreškom. Walter, ktorému došli možnosti, ukryje peniaze v Púšti To’hajiilee a znovu najme Jacka, aby zavraždil Jesseho. Walt sa snaží konfrontovať Jessemu v púšti, no namiesto toho ho Hank chytí a zatkne. Do toho však dorazí Jackov neonacistický gang a spustí sa divoká prestrelka. Jack,aj napriek Walterovým prosbám popraví Hanka, zoberú mu takmer všetky peniaze a nechajú mu 11 miliónov ako gesto dobrej vôle. Jesseho chytia a otročí pre gang výrobou pervitínu. Skyler a Waltera, Jr. rozruší Hankova smrť a vinia z nej Walta. Odmietnu s Walterom ujsť z Albuquerque a kontaktujú políciu. Walter strávi ďalšie mesiace v chate v štáte New Hampshire, kde stále bojuje s rakovinou. Vráti sa do Nového Mexika posledný krát navštíviť svoju rodinu a pomstiť sa Jackovi. Walt dohodne s jeho bývalými partnermi Elliotom a Gretchen, aby zaslali zvyšných 9 miliónov jeho deťom. Neskôr v tú istú noc Walt popraví celý Jackov gang automatickým guľometom, skrytým v kufri jeho auta a vyslobodí Jesseho, ktorý z miesta utečie pred príchodom polície. Walter si uvedomí, že je smrteľne postrelený a ako dorazí polícia podľahne svojmu zraneniu.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Zľava: Aaron Paul (Jesse Pinkman), tvorca seriálu Vince Gilligan a Bryan Cranston (Walter White)

Prehľad postáv[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5A 5B
Bryan Cranston Walter White Hlavná
Anna Gunn Skyler White Hlavná
Aaron Paul Jesse Pinkman Hlavná
Dean Norris Hank Schrader Hlavná
Betsy Brandt Marie Schrader Hlavná
RJ Mitte Walter White, Jr. Hlavná
Bob Odenkirk Saul Goodman Vedľajšia Hlavná
Giancarlo Esposito Gustavo „Gus“ Fring Vedľajšia Hlavná
Jonathan Banks Mike Ehrmantraut Hosť Hlavná
Laura Fraser Lydia Rodarte-Quayle Vedľajšia Hlavná
Jesse Plemons Todd Alquist Vedľajšia Hlavná

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Walter White (Bryan Cranston) je stredoškolský učiteľ, ktorému zistia rakovinu a aby zabezpečil svoju rodinu, rozhodne sa pod menom Heisenberg vyrábať pervitín so svojím bývalým študentom Jessem.
 • Jesse Pinkman (Aaron Paul) je drogový díler, ktorý spolupracuje s Walterom na výrobe a predaji metamfetamínu.
 • Skyler White (Anna Gunn) je Walterova žena, ktorá začne byť podozrievavá, vďaka Walterovmu neprirodzenému a tajnostkárskemu správaniu.
 • Walter White Jr. (RJ Mitte) je Walterov syn s detskou obrnou.
 • Hank Shrader je Walterov švagor, manžel Marie, ktorý pracuje na protidrogovom oddelení. Je veľmi zásadový a ochotný riskovať pri nasledovaní svojho inštinktu.
 • Marie Shrader (Betsy Brandt) je Skylerina sestra, Hankova manželka, no taktiež aj kleptomanka.
 • Saul Goodman (Bob Odenkirk) Waltov a Jesseho právnik.
 • Gustavo „Gus“ Fring (Giancarlo Esposito) je drogový magnát a vlastník reťazca rýchleho občerstvenia Los Pollos Hermanos.
 • Mike Ehrmantraut (Jonathan Banks) pracuje pre Gusa ako nájomný vrah a taktiež aj pre Saula ako súkromný detektív.
 • Lydia Rodarte-Quayle (Laura Fraser) je vysoko-postavená zamestnankyňa Madrigal Electromotive, ktorá v minulosti spolupracovala s Gusom.
 • Todd Alquist (Jesse Plemons) bol zamestnanec Vamonos Pest Control, až dovtedy, kým nezačal spolupracovať s Waltom a Jeseem.

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Podrobný zoznam častí sa nachádza v článku Zoznam častí seriálu Breaking Bad.
Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA Premiéra série Slovensko Finále série Slovensko Stanica USA Stanica Slovensko
1 7 20. január 2008 9. marec 2008 2. júl 2013 23. júl 2013 AMC Dajto
2 13 8. marec 2009 31. máj 2009 23. júl 2013 8. október 2013
3 13 21. marec 2010 13. jún 2010 1. október 2015 17. december 2015 AMC
4 13 17. júl 2011 9. október 2011 7. január 2016 31. marec 2016
5 16 8 15. júl 2012 2. september 2012 7. apríl 2016 26. máj 2016
8 11. august 2013 29. september 2013 2. jún 2016 21. júl 2016
Film 11. október 2019 Netflix

Sledovanosť[upraviť | upraviť zdroj]

Sledovanosť prvých štyroch sérií sa pohybovala medzi 0,97 (epizóda 1x05) a 2,58 (epizóda 4x01) milióna divákov v USA. Prvá časť piatej série zaznamenala priemerný nárast o približne jeden milión divákov (medzi 2,20 a 2,98 mil.). Sledovanosť druhej časti piatej série sa pohybovala od 4,41 a 6,68 mil., pričom úplne poslednú časť "Felina" sledovalo až 10,28 milióna divákov v USA.[2]

Spin-off[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica AMC si objednala spin-off Perníkového tatka s názvom Better Call Saul. Seriál mal premiéru 8. februára 2015 a sústredí na právnika Saula Goodmana predtým, ako začal spolupracovať s Walterom Whiteom.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.esquire.com/features/esquire-100/cranston1007
 2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2016-10-04]. Dostupné online. Archivované 2013-10-24 z originálu.
 3. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2014-08-26]. Dostupné online. Archivované 2019-06-27 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]