Perseus (špión)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Perseus je krycie meno údajného sovietskeho špióna, ktorý mal pracovať na Projekte Manhattan. Dôkazy o jeho možnej existencii pochádzajú z odtajnených archívov KGB a prvýkrát sa o tomto špiónovi zmienil ruský plukovník Vladimír Čikov vo svojej knihe „Ako Stalin ukradol Američanom atómovú bombu“ z roku 1991.

Podľa Morrisa Cohena, Američana naverbovaného Sovietskym zväzom, to bol práve Perseus, ktorý vyniesol podrobnosti o atómovej bombe z laboratórií v Los Alamos. V knihe ruského novinára Nikolaja DolgopolovaRudoľf Ivanovič Abeľ“ sa Morris Cohen zoznámil s Perseom už v Španielsku počas občianskej vojny, no aj samotný autor knihy predpokladá, že toto je výmysel. Cohen ďalej dodáva, že od Persea informácie o atómovej bombe prevzala jeho manželka, Lona Cohenová, ktorá bola Sovietskym zväzom naverbovaná spoločne s ním. S Perseom sa údajne stretla v americkom meste Albuquerque, ktoré sa nachádza neďaleko Los Alamos.

Podľa Morrisa Cohena bolo Perseovou motiváciou poskytnúť Sovietskemu zväzu atómovú bombu strach. Údajne sa Perseus už od začiatku vývoja atómovej bomby obával, aké katastrofické následky by mala atómová nadvláda Spojených štátov na celý svet. Aby predišiel atómovej hegemónii Američanov, rozhodol sa rozložiť sily a spolupracovať so Sovietmi. Morris Cohen priznal, že ani on sám nepozná skutočné meno špióna a na rozdiel od Cohenovcov, ktorí sa z bezpečnostných dôvodov presťahovali z New Yorku do Moskvy, Perseus mal prežiť v pokoji celý život v Spojených štátoch bez toho, aby ho niekto niekedy odhalil.[1]

Údajným špiónom mal byť americký fyzik z MIT Philip Morrison, no ten to poprel, poukazujúc na mnohé nezhody medzi jeho osobným životom a pôsobením Persea.[2] Americký historik John Earl Haynes, dokonca popiera samotnú existenciu Persea a označuje ju za výmysel Vladimira Čikova a ruskej informačnej služby SVR.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DOLGOPOLOV, N. M.; ДОЛГОПОЛОВ, Н. М.. Abelʹ-Fisher. Moskva : Molodai︠a︡ gvardii︠a︡, 2010. Dostupné online. ISBN 978-5-235-03410-5.
  2. Accuser in Spy Case Accepts a Denial. The New York Times, 1999-05-14. Dostupné online [cit. 2020-06-25]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
  3. Return to Responses, Reflections and Occasional Papers // Return to Historical Writings [online]. www.johnearlhaynes.org, [cit. 2020-06-25]. Dostupné online.