Pertinax (rímsky cisár)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Publius Helvius Pertinax
busta cisára Pertinaxa
Pertinax
Narodenie1. august 126
Alba, Taliansko
Úmrtie28. marec 193 (66 rokov)
Rím
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pertinax

Pertinax, celým menom Publius Helvius Pertinax (* 1. august 126 – † 28. marec 193) bol rímsky cisár, ktorý vládol od 1. januára do 28. marca v roku 193.

Pertinax sa narodil v Ligúrii. Otec Helvius Successus, pôvodne prepustený otrok pracoval v obchode s drevom. Pertinax za mlada spočiatku vyučoval vo svojom rodisku gramatiku, potom nastúpil k vojsku a ako muž vynikajúcich schopností dosiahol hodnosť veliteľa, ktorý velil jednotkám v Sýrii, Británii a Moesii. Potom sa na kratší čas vrátil k občianskemu životu a vykonával funkciu prokurátora v Itálii a neskôr v Dácii. Znova ho povolali do armády, kde ako veliteľ légie v Pannónii bojoval proti Germánom.

Zúčastnil sa na ťažení Marca Aurélia pri obrane severných hraníc ríše a cisár ho ako jedného z najschopnejších veliteľov povýšil do senátorského stavu s hodnosťou prétora.

V roku 171 bojoval v Raetii v roku 175 v Sýrii pri potlačení povstania Avidia Cassia. Za vlády Commoda upadol do nemilosti pre podozrenie na účasti sprisahania, ale v roku 185 ho povolali z výslužby aby prevzal velenie nad armádou v Británii.

V roku 188 bol v provincii Africa prokonzulom a v čase zavraždenia Commoda pretoriánmi zastával úrad mestského prefekta v Ríme. Hneď po smrti Commoda na prelome rokov 1. januára v roku 193 pretoriáni vyhlásili Pertinaxa za cisára. Hospodársky stav ríše po vláde jeho predchodcu bol veľmi zlý, preto sa pokúsil o reformy, ktoré by mohli zlepšiť stav štátnych financií. Svojou až úzkostlivou šetrnosťou však veľmi skoro prišiel o popularitu. Po nezhode s pretoriánmi, ktorým vyplatil len polovicu zo sľúbených odmien bol 28. marca v roku 193 zavraždený na podnet svojho nástupcu Didia Juliana.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Pertinax
Vladárske tituly
Predchodca
Commodus
Rímsky cisár
193193
Nástupca
Didius Julianus