Peter Schmeichel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Schmeichel
{{{popis}}}
Osobné údaje
Celé meno Peter Bolesław Schmeichel
Dátum narodenia 18. november 1963 (57 rokov)
Miesto narodenia Gladsaxe, Dánsko
Výška 193cm
Prezývka The Great Dane
Pozícia Brankár
Mládežnícke kluby
19??-1971
1971-1981
Ledøje-Smørum
Gladsaxe/Hero
Seniorské kluby1
Roky Kluby Zps (Gly)
1981-1983
1984-1986
1987-1991
1991-1999
1999-2001
2001-2002
2002-2003
Gladsaxe/Hero
Hvidovre IF
Brøndby
Manchester United
Sporting CP
Aston Villa
Manchester City
046 (0)
076 (6)
119 (2)
296 (1)
050 (0)
029 (1)
029 (0)   
Národné mužstvo
1987-2001 Dánsko Dánsko 129 (1)

1 Zápasy a góly za profesionálny klub .


Pozri aj Športový portál

Peter Bolesław Schmeichel MBE (* 18. november 1963, Gladsaxe, Dánsko) je bývalý dánsky profesionálny futbalista, ktorý hrával ako brankár, a bol zvolený "Najlepší brankár sveta" v 1992 a 1993. Väčšinu svojich úspechov na klubovej úrovni dosiahol za anglický klub Manchester United, s ktorým vyral v roku 1999 Ligu Majstrov a získal "Treble". Bol kľúčovým členom dánskej reprezentácie s ktorou vyhral Euro 92. Peter Schmeichel pôsobil už svojím zjavom medzi žrďami impozantne. Svojich 191 centimetrov a 101 kilogramov totiž vedel dokonale využiť, čo potvrdzoval aj vo, vtedy asi najlepšej lige sveta, Anglickej Premier League.Peter Boleslav Schmeichel sa narodil v Dánskom Gladsaxe 18. novembra/listopadu 1963. So svojou futbalovou kariérou začal v miestnom klube a kým si našiel svoje miesto v bránke, vystriedal niekoľko postov. V roku 1987 už chytal za známy Brondy IF a v roku 1991 prestúpil na Old Trafford do Manchestru United.

"Eric Cantona bol najlepším hráčom, akého som kedy trénoval," povedal Sir Alex. "Päť rokov nás Eric udivoval svojou futbalovou genialitou, Peter ma však zaujal svojou silnou osobnosťou a rovnako veľkým futbalovým umením. V anglickom futbale, čo sa týka vodcovskej osobnosti, nemá momentálne konkurenciu."

Zaujímavá bola jeho brankárska filozofia: "Samozrejme, že musíš mať talent, no najmä musíš byť psychicky veľmi silný. Niekedy je totiž potrebné, aby si dal hlavu aj tam, kde je to nebezpečne. Strach veru medzi žrďami nemá miesto."Dokladom toho, že jemu sebadôvera nikdy nechýbala sú aj jeho už takmer historické slová, ktoré povedal ako brankár dánskej 21-ky: "Ja som najlepším brankárom v celom Dánsku."

Peter Schmeichel patril k najrozporuplnejším postavám svetového futbalu. Na jednej strane rád hral na klavíri, miloval prechádzky po lese so svojou manželkou Bente a deťmi Casperom a Cecíliou, na druhej strane jeho reakcie na ihrisku niekedy naháňali doslova hrôzu. Doma najradšej relaxoval pri Mozartovej Malej nočnej hudbe a na ihrisku výkrikmi a hektickými gestami. No v jeho očiach je práve táto zdravá agresivita základom úspechu: "Vykrikovanie a vrieskanie je mojím nástrojom, ako udržať v koncentrácii seba a aj svojich spoluhráčov." Ex-reprezentant Dánska Richar Moller-Nielsen to potvrdzuje: "So svojimi veľkými ústami dodáva Peter veľkú sebadôveru nielen sebe, ale hlavne celej obrane pred ním." Je však aj druhý dôvod, prečo sa na ihrisku správal tak búrlivo: "Každý má iný spôsob, ako sa vnútorne vysporiadať s tlakom a veľkým napätím, ktoré na hráčov špičkových klubov čakajú. Ja proste vrieskam. Ten, kto nedokáže nájsť v sebe spôsob, ako tento tlak dostať zo seba von, nedokáže v tomto kšefte dlho pôsobiť." Rozhodujúce sú však jeho výkony na ihrisku a podľa nich patril k najlepším na svete. Potvrdzuje to aj fakt, že do Barcelony, kde United vyhrali finálový zápas v Lige Majstrov s Bayernom Mníchov, viedol svoj tím ako kapitán. Aj keby nemal kapitánsku pásku na rukáve, tento zápas by mal určite aj tak zvláštne postavenie v jeho kariére. Zápas na Nou Campe bol totiž jeho posledným v drese Manchestru United. Hoci jeho rozhodnutie odísť z Manchestru bolo nemenné, urobiť vo svojej kariére takúto zmenu nebolo určite ľahké: "Hrať v tak ofenzívne naladenom mužstve, akým je Manchester je paráda. Pretože práve tento tím ukazuje, akou cestou sa má futbal uberať." 36-ročný brankár však už cítil, že tlak, aký sa na hráčov pôsobiacich v PL stále vyvíja, mu začal stále väčšmi prekážať, a preto nastal čas rozlúčky. Umenie veľkých je včas odísť a Peter Schmeichel nechcel sklamať svojich fanúšikov ani v tomto smere.