Philippe Candeloro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Philippe Candeloro
Philippe Candeloro
Narodenie 17. február 1972 (45 rokov)
Londýn, Slovensko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Philippe Candeloro

Philippe Candeloro (* 17. február 1972, Courbevoie, Francúzsko) je francúzsky krasokorčuliar.

Prvé kroky[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako posledný zo štyroch detí. Jeho otec, Luigi, pôvodom Talian, sa usadil so svojou rodinou v rodinnom dome v Colombes, jednom z predmestí Paríža, pár rokov pred Philippovým narodením. V Colombes sa odohralo viacero športových podujatí ako súčasť Olympijských hier v roku 1924, ktoré sa konali v Paríži. Až do 70-tych rokov tu ostalo veľa športového vybavenia. Malý Philippe sa začal zaujímať o šport. Páčilo sa mu plávanie. V roku 1979, keď mal sedem rokov, začal pravidelne chodiť na hodiny korčuľovania. Ukázalo sa, že má talent. Kým jeho kamaráti padali, on korčuľoval ďalej. Počas jednej z prvých hodín, tréner André Brunet si zapamätal jeho potenciál a pozval ho trénovať k nemu, aby sa zlepšil v technike a zvýšil svoju výkonnosť. Na začiatku korčuľoval v hokejovom tíme mesta, ale rýchlo presedlal na krasokorčuľovanie.

Krasokorčuliarska kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Philippe Candeloro sa ocitol na dlhej ceste. Na začiatku svojej kariéry ho pozvali do letnej školy korčuľovania v Police-Romeu. Keď mal desť rokov, Francúzska korčuliarska federácia mu ponúkla miesto v prestížnom krasokorčuliarskom klube v Paríži. Philippe však toto pozvanie odmietol a vybral si pre svoj tréning Colombes a trénera Bruneta. V šestnástich rokoch odišiel zo školy a naplno sa venoval trénovaniu. Vzbudil tým pozornosť Francúzskej korčuliarskej federácie a Medzinárodnej korčuliarskej únie. V roku 1988 účinkoval na záverečnom ceremoniále Olympijských hier v Calgary. Začal spolupracovať s renomovanou choreografkou Natašou Dabadie a svojim programom dodal ešte väčšiu iskru a originalitu. Olympijské hry 1992 boli blízko. Nanešťastie, v októbri 1991 si zlomil nohu a tak musel opustit olympijský tím. V roku 1994 sa Candelorovi naskytla ďalšia šanca. Pozvali ho do národného tímu. V Lillehameri prekvapil a vyhral bronzovú medailu. Toto prekvapivé víťazstvo ho vrhlo na svetovú scénu. Po Olympijských hrách sa zúčastnil krasokorčuliarskej šou v Spojených štátoch. Vo svojom rodnom Francúzsku sa stal hviezdou, ktorá priťahovala pozoronosť všetkých médií a verejnosti. V konkurenčných kruhoch si Candeloro udržal miesto medzi prvými. Na svetových a európskych šampionátoch a na Veľkých cenách bol silným súperom, no nie a nie vyhrať. Jeho umelecké stvárnenie bolo neporovnateľné s ostatnými korčuliarmi, no často bol kritizovaný za jeho techniku skokov. Od roku 1998 Candeloro znova bojoval na svetovej krasokorčuliarskej scéne svojím spôsobom – programom D´Artagnan. Predvedenie tohto programu na Európskom šampionáte, za ktoré získal najvyššiu známku 6.0, prinútilo Francúzsku korčuliarsku federáciu poslať ho na Olympijské hry ešte raz. A tak kráčal na otváracom ceremoniále v Nagane. V tvrdej konkurencii znova zažiaril svojim výnimočným prejavom na ľade a vyhral svoju druhú olympijskú medailu. Po Olympijských hrách 1998 sa zúčastnil na turné profesionálov a iných profesionálnych súťaží. V Spojených štátoch sa prezentoval v najpopulárnejšej krasokorčuliarskej šou Champions on Ice. V Európe založil úspešné turné Euro de Candel. Neskôr sa vytratil z ľadu, aby sa teraz mohol objaviť ako športový redaktor a komentátor. Počas Olympijských hier 2006 v Turíne sa zamiešal do komentátorskej polemiky o víťazke Japonke Shizuke Arakawovej, ktorá vyhrala až z tretej najlepšej pozície. Neskôr sa francúzska televízia musela za jeho výroky ospravedlniť japonskému veľvyslancovi vo Francúzsku.

Umenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako krasokorčuliar bol Philippe Candeloro ľahko rozpoznateľný svojim energetickým štýlom a jedinečnou choreografiou. Jeho zvykom bolo vykresliť rôzne charaktery na ľade, k čomu mu pomáhal výber hudby, kostýmov a choreografia jeho volných programov. Medzi jeho najznámejšie voľné programy patria Conan, Napoleon, Godfather a samozrejme D´Artagnan. Jeho brilantné choreografie sa opierali o výbornú prácu nôh, ktorá pokryla klzisko v celej jeho dĺžke. Candeloro už na začiatku svojej kariéry pochopil, že umelecké predvedenie je jeden z dôležitých krokov k úspechu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Philippe Candeloro sa oženil s tanečnicou Oliviou Darmon, s ktorou má tri deti, Lunu, Mayu a Thaliu. Rozpráva po francúzsky, anglicky a taliansky. Jeden z jeho programov bol kritizovaný Američanmi, pretože v ňom Candeloro odhodil americkú zástavu na ľad. Jeho špecifický prvok, pri ktorom sa točí na kolenách na ľade je v súťažiach zakázaný. V špeciálnej Disneyho televízii sa objavil v úlohe kapitána Shenga. V roku 2004 pôsobil v krasokorčuliarskej šou Holiday on Ice.

Výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

1998

 • Olympijské hry – 3. miesto
 • Majstrovstvá európy – 5. miesto

1997

 • Majstrovstvá Európy – 2. miesto
 • Majstrovstvá Francúzska – 1. miesto
 • Trophée Lalique – 2. miesto

1996

 • Majstrovstvá sveta – 9. miesto
 • Majstrovstvá Európy – 5. miesto
 • Majstrovstvá Francúzska – 1. miesto
 • NHK Trophy – 7. miesto

1995

 • Majstrovstvá sveta – 3. miesto
 • Majstrovstvá Európy – 2. miesto

1994

 • Olympijské hry – 3. miesto
 • Majstrovstvá sveta – 2. miesto
 • Majstrovstvá Európy – 5. miesto

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]