Philips Vingboons

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Philips Vingboons
holandský barokový architekt
Narodenieasi 1607
Amsterdam, Holandsko
Úmrtie1678
Amsterdam, Holandsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Philips Vingboons
Návrh domu na ulici Rokin 145–147 v Amsterdame
Návrh domu na ulici Herengracht 466 v Amsterdame

Philips Vingboons (tiež Vinckboons, Vinckeboons, Vinckbooms) (* asi 1607, Amsterdam, Holandsko – † pochovaný 2. október 1678, Amsterdam]) bol holandský barokový architekt. Patril ku škole Jacoba van Campena.

Narodil sa v rodine holandského maliara Davida Vinckboonsa, ktorý utiekol z Antwerp do Amsterdamu počas holandského povstania. Mal deväť súrodencov, z ktorých jeho brat Johannes Vingboons bol maliarom a brat Justus Vingboons bol tiež architektom. Svoju kariéru začal ako maliar v rodinnej firme spolu s otcom a súrodencami, kde sa tiež učil kartografiu, matematiku, architektúru a klasické diela. Neskôr sa stal architektom a bol študentom Jacoba van Campena.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od Jacoba van Campena Vingboons vedel, ako využiť v klasicizme tvorivosť pri typických úzkych mestských domoch v Amsterdame. Známym sa stal vďaka vynálezca amsterdamského halsgevelského typu priečelia, ktoré navrhoval od roku 1638, a ktoré je niekedy nazývané podľa neho ako "Vingboonsgevel". Tieto fasády sa vo veľkej miere napodobovali počas celého holandského klasického obdobia (1640 - 1665). Na jednoduchších budovách sa prejavovali ako jednoduché tehlové pilastrové priečelia, s malými a zdržanlivými ornamentmi - tieto typy priečelí sa nazývajú tiež "Vingboons-imitatie" (Vingboonsove imitácie). Iným typom návrhov bol napr. Kloveniersburgwal z roku 1642, jeden z najjemnejšie proporcionálne vyvážených mestských palácov celej holandskej klasickej školy.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Koen Ottenheym, Philips Vingboons (1607-1678), architect, Zutphen, 1989, ISBN 9060116267
  • Jacobine E. Huisken, Friso Lammertse, Het kunstbedrijf van de familie Vingboons. Schilders, architecten en kaartmakers in de gouden eeuw, Maarssen, 1989, ISBN 9061790735
  • Jacqueline Heijenbrok, Guido Steenmeijer, Een stadswandeling langs de huizen van Philips en Justus Vingboons, Den Haag/Amsterdam, 1989, ISBN 9061790778

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]