Piaristický kostol (Kluž)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fasáda piaristického kostola
Interiér chrámu

Piaristický kostol v rumunskom meste Kluž je rímskokatolícky kostol postavený v rokoch 17181724.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o prvý rímskokatolícky kostol postavený na území Sedmohradska po období reformácie. Počas reformácie sa veľká časť maďarského a nemeckého obyvateľstva priklonila k protestantizmu (luteráni, kalvíni, unitári). Po príchode jezuitov sa časť protestantského obyvateľstva vrátila do rímskokatolíckej cirkvi. Kostol bol pôvodne postavený v rokoch 1718 až 1724 ako jezuitský kostol, ale po zrušení Spoločnosti Ježišovej pápežom v roku 1773 ho cisárovná Mária Terézia venovala piaristom.

12. augusta 1956 sa pred kostolom uskutočnila veľká manifestácia príslušníkov gréckokatolíckej cirkvi, ktorú v roku 1949 zrušil komunistický režim. Väčšina z aktérov manifestácie sa neskôr ocitla v komunistických väzniciach.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Piaristický kostol nesie typické znaky barokového architektonického štýlu 18. storočia. Chrám zdobia dve monumentálne veže vysoké 24 metrov. Dĺžka chrámu dosahuje 45 metrov. Interiér chrámu je bohato vyzdobený. Hlavný oltár zdobí obraz Najsvätejšej Trojice, ktorej je chrám aj zasvätený. V chráme sa nachádzajú sochy sv. Ignáca z Loyoly a sv. Františka Xavérskeho, ako aj množstvo iných sôch a obrazov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Piarist Church, Cluj na anglickej Wikipédii.