Preskočiť na obsah

Pieskovanie (koľajová doprava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Piesočník a hadice pre prívod piesku ku kolesu (na britskej elektrickej jednotke radu 319)
Piesočník a hadice pre prívod piesku ku kolesu na riadiacom vozni radu 971 ČD

Pieskovanie je sypanie piesku na hlavy koľajníc na účely zvýšenia adhézie. Pieskovanie možno v prípade potreby používať pri rozjazde aj pri brzdení koľajového vozidla. Pieskovanie sa používa v prípadoch, keď je koľaj klzká. Ide najmä o vlhkosť kvôli oroseniu, znečisteniu biologickými materiálmi, napríklad lístím alebo drobnými živočíchmi. Námraza alebo mokrá koľaj adhézne podmienky zhoršujú menej. Potreba i technika sypania je závislá tiež na parametroch trati (najmä jej sklonu) a vlaku (najmä hmotnosti a nápravového zaťaženia). Sypanie ovláda vodič alebo strojvodca podľa potreby mechanicky pomocou tiahla klapky sypača alebo elektropneumatického ovládania (elektropneumatický ventil prívodu stlačeného vzduchu); u moderných vozidiel môže byť ovládané aj automaticky. U starších vozidiel posádka vozidla sypala piesok ručne (lopatkou) zo zásobníka do násypky vedúcej pod kolesá.

Železničná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

V železničnej doprave sa spravidla pieskuje zo zásobníkov a sypačov umiestnených priamo na vozidlách idúcich v čele vlaku (hnacích dráhových vozidlách alebo riadiacich vozoch). Od nich vedie rúrka pred kolesá vozidla. Sypač uvoľňuje piesok zo zásobníka na hlavy koľajníc pred kolesá vozidla, piesok rozdrvený kolesami potom čiastočne priľne ku koľajnici. Piesok je u súčasných vozidiel dopravovaný pneumaticky a pod kolesá zafukovaný; to je významné v prípade rozjazdu z nulovej rýchlosti a smerovaním sa obmedzuje spotreba piesku. Pieskovanie sa u niektorých vozidiel spúšťa tiež automaticky ak rušňovodič použije rýchlobrzdu. Umožňuje mu to opustiť stanovište pre vlastnú záchranu.

Električková doprava[upraviť | upraviť zdroj]

V električkách môžu byť zásobníky piesku umiestnené napríklad pod prednými sedačkami pre cestujúcich, u modernejších môžu byť sypače i pred ďalšími podvozkami. Nebýva k dispozícii stlačený vzduch, pieskovacie zariadenie je ovládané mechanicky alebo elektromechanicky. Sypanie sa vykonáva predovšetkým priamo z dopravných vlakov, avšak v exponovaných úsekoch môže byť vykonávané aj preventívne sypanie špeciálnymi posypovými vozidlami. Klzkosť koľají zvyšuje tiež solenie vozoviek, pretože soľ je hygroskopická. Solenie komunikácií s električkovou prevádzkou na neoddelenom električkovom páse tak výrazne znižuje bezpečnosť jej prevádzky, čo môže byť čiastočne kompenzované pieskovaním.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Technika sypania má vplyv na plynulosť jazdy; nezvládnutie šmyku a sklzu a nevhodné sypanie môžu spôsobiť závažné poškodenie elektrovýzbroje elektrických vozidiel nerovnomernými zmenami rýchlosti kolies alebo poškodenie kolies vozidiel (vytvorenie plôšok šmykom zablokovaných kolies). Najmä sypače ovládané automatickými systémami protišmykovej a protisklzovej ochrany môžu ohroziť funkciu výhybiek, pretože neprerušujú sypanie v čase prejazdu cez ne.

Zásobník i rúrka sypača môžu byť vyhrievané, aby bol pieskovač funkčný aj počas mrazu. Piesok musí byť kvalitne triedený a vysušený, zvlhnutý piesok alebo prienik väčších častíc môže nebezpečným spôsobom narušiť funkciu sypača, napríklad znemožniť sypanie alebo zablokovať klapku sypača v nežiaducej polohe. Nadmerné sypanie môže spôsobiť odizolovanie koľajnice a tým narušiť funkciu zabezpečovacích zariadení aj uzemnenie vozidla.[1] Chybná funkcia sypača v čase státia vlaku môže spôsobiť vykoľajenie pri rozjazde.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Správa o vyšetrovaní príčin a okolností vzniku mimoriadnej udalosti (Moravany 19.5.2008), Drážní inspekce ČR Dostupné online

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pískování (kolejová doprava) na českej Wikipédii.