Preskočiť na obsah

Planum Boreum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Planum Boreum

Región Planum Boreum na Marse,
obrázok od sondy Viking.

Poloha88.0°S, 15.0°V
ÚtvarPlanina

Planum Boreum (lat: "Severná planina") je planina severného polárneho kruhu na Marse. Rozkladá sa smerom na sever od súradnice 80°S a jej stred sa nachádza na súradniciach 88.0°S 15.0°V. Obklopuje ju vysokohorská rovná polárna planina s členitými nížinami pomenovaná Vastitas Borealis, ktorá sa tiahne približne 1500 km južným smerom a je dominantou severnej pologule. V roku 1999 Hubbleov vesmírny teleskop zachytil cyklónu v tomto regióne. Priemer tejto búrky bol približne 1750 km s okom búrky 320 km.

Ľadová čiapka

[upraviť | upraviť zdroj]
Obrázok v nepravých farbách od sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Okraj kaňona Chasma Boreale na severnom póle Marsu. Svetlohnedé vrstvy sú povrchový prach, sivé a modré su vrstvy ľadu oxidu uhličitého a vodného ľadu.

Planum Boreum je miestom permanentnej polárnej čiapky zloženej hlavne z vodného ľadu a zamrznutého oxidu uhličitého. Objem tejto čiapky je 1,2 x 106 km3 a pokrýva veľkosť približne 1 milión km2 s polomerom 600 km. Najväčšia hrúbka je približne 3 km. Špirálovitý tvar tejto oblasti bol vytvorený hlavne prudkým vetrom a sublimáciou.

Kompozícia povrchu severnej polárnej čiapky počas jari (po roztopení sezónneho suchého ľadu) bola pozorovaná z obežnej dráhy. Vonkajšie okraje tejto oblasti sú znečistené prachom (0,15 % váhy) obsiahnutým hlavne v ľade. Ako sa jedna časť ľadu pohybuje smerom k pólu, množstvo povrchového vodného ľadu ubúda a je pomaly nahradzované suchým ľadom. Týmto sa zvyšuje aj Čistota ľadu. Na póle je povrchový sezónny ľad zložený hlavne z čistého suchého ľadu s malým obsahom prachu 30 parts per million vodného ľadu.

Sonda Phoenix, vypustená v roku 2007 priletela na Mars v máji 2008 a úspešne pristála v oblasti Vastitas Borealis 25. mája 2008. Polárna čiapka Marsu bola navrhnutá ako miesto pristátia pre ľudskú expedíciu na Mars.

Štruktúry

[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou štruktúrou v Planum Boreum je veľký kaňon v polárnej čiapke nazvaný Chasma Boreale. Je široký približne 100 km, so zrázmi vysokými 2 km (porovnanie: Grand Canyon je široký 24 km, hlboký 1,6 km a dlhý 446 km). Chasma Boreale pretína polárne usadeniny a ľad podobne ako je to aj v Grónsku.

Planum Boreum je obklopená veľkými planinami piesočných dún na súradniciach od 75°S po 85°S. Tieto dunové polia sa nazývajú Olympia Undae, Abalos Undae a Hyperboreae Undae. Olympia Undae je najväčšia a pokrýva plochu od 100°V do 240°V. Abalos Undae pokrýva plochu od 261°V do 280°V a Hyperboreale Undae od 311°V do 341°V.

Obrázok marťanskej lavíny v nepravých farbách.

Pozorovanie HiRISE z februára 2008 zachytilo štyri lavíny pri páde zo 700 m vysokého útesu. Oblak prachu je široký 180 m a tiahne sa 190 m od základne útesu. červené vrstvy sú skaly bohaté na vodný ľad a biele vrstvy sú sezónny ľad oxidu uhličitého. Zosuv vznikol v najvyšších vrstvách červených vrstiev. Nasledujúce pozorovania majú priniesť informácie o zložení úlomkov z tohto zosuvu.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]