Preskočiť na obsah

Playa del Inglés

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na pláž, v pozadí piesočné duny

Súradnice: 27°45′0″S 15°35′0″Z / 27,75000°S 15,58333°Z / 27.75000; -15.58333

Playa del Inglés je turistické letovisko, nachádza sa v južnej časti ostrova Gran Canaria. Jedno z najväčších turistických letovísk v Španielsku, spolu so susednými mestami tvorí konglomerát turistických stredísk na ostrove.

Z Las Palmas do Playa del Inglés po diaľnici GC-1.

Administratívne patrí pod San Bartolomé de Tirajana, počet stálych obyvateľov je 7,515 (rok 2013). Obyvateľstvo stále rastie vďaka prisťahovalcom najmä zo Spojeného kráľovstva a škandinávskych krajín. Najväčšou výhodou Playa del Inglés sú rozľahlé piesočnaté pláže a duny ktoré sa nachádzajú na východ od Dunas de Maspalomas.

Stredisko sa začalo budovať od roku 1962. Od začiatku bolo plánované ako veľké centrum pre voľný čas a masovú turistiku. Prvý investor bol Alejandro Del Castillo Conde de la Vega Grande, ktorý sa rozhodol na začiatku 60. rokov vytvoriť centrum, ktoré by konkurovalo severu ostrova s hlavným mestom Las Palmas. Pred tým sa tu nachádzali paradajkové plantáže, ktoré neboli pre nedostatok vody na zavlažovanie plodín životaschopné. Za desať rokov po skúpení pozemkov začali vyrastať rôzne hotely, apartmány a bungalovy. Pri vstupe do strediska od diaľnice je viditeľné rozdelenie budovanie vysokým pásom hotelov pozdĺž pobrežia a bytových domov postavených na kopcoch. Na rozdiel od severného San Fernando, Playa del Inglés je letovisko orientované na zahraničných turistov, väčšina z nich sú z Nemecka, Škandinávie a Spojeného kráľovstva, aj keď v poslednej dobe sa to mení.

Infraštruktúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Playa del Inglés nemá typické centrum, preto maloobchod, služby a reštaurácie sú umiestnené v nákupných centrách (skrátene CC = Centro Comercial). Najznámejšie a najvyhľadávanejšie je C.C.Yumbo, Kasbah alebo Cita.

Gay turistika

[upraviť | upraviť zdroj]
Piesočné duny

V priemere medzi 15 až 20 percentami turistov, ktorí navštívia ročne Playa del Inglés, patrí ku gay komunite. Od začiatku 70. rokov dvadsiateho storočia je Playa del Inglés svetovým centrom cestovného ruchu gayov. Až 16 rezortov v oblasti má exkluzivitu "gay only" ubytovania. Tento segment turistov priťahujú miestne piesočné duny ukončené veľkou nudistickou plážou ( gay pláž má číslo 7 ) a početné kluby, bary a reštaurácie (sústredené najmä v najväčšom gay nákupnom centre Európy C.C.Yumbo ).

Playa del Inglés v noci
Playa del Inglés v noci

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]