Gay (homosexuál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komunita gejov v Argentíne

Gay alebo gej znamená:

  • ako podstatné meno: buď (akéhokoľvek) homosexuála alebo len mužského homosexuála a
  • ako prídavné meno: homosexuálny alebo týkajúci sa homosexuálov (synonymum znie gejský či gejovský).

Pôvod označenia

Slovo gay je pôvodom anglické. V angličtine znamenalo pôvodne veselý. Najneskôr od 20. rokov 20. storočia znamená aj homosexuál(ny), a v poslednom období (od 80. rokov 20. storočia) znamená aj hlúpy, nezábavný, sociálne nevhodný a pod. Tieto tri hlavné významy slova gay (najmä posledné dva) v súčasnosti v angličtine kolidujú.[1]

V slovenskom jazyku sa slovo objavilo v 90. rokoch 20. storočia po nežnej revolúcii.

V angličtine aj slovenčine slovo označuje buď akéhokoľvek homosexuála alebo len mužského homosexuála (ženským ekvivalentom je slovo lesbička).

Gay vs. homosexuál

Výraz gay je v angličtine preferovaný hlavne samotnými nositeľmi homosexuality s odkazom na medicínske a patologické vyznenie termínu homosexuál alebo aj na neprimerane sexualizované vnímanie osôb označovaných týmto termínom.

V slovenčine „…ako podstatné meno (o jeho substantívnom charaktere svedčia tvary gaya v gen. sg., a gayovia v nom. pl.) [slúži] ako neutrálne pomenovania homosexuála, t. j. pomenovanie bez mierne tabuizovaného príznaku, aký sa pociťuje pri slove homosexuál, resp. bez pejoratívneho nádychu, zreteľného pri slovách teplý, teploš. Teda to, čo má v angličtine výrazný príznak slangovosti, stáva sa po prechode do slovenčiny neutrálnym pomenovaním.“[2] V súčasnosti je v slovenčine preferovaný slovenský prepis, teda gej.[3] Výbor pre gejské a lesbické záležitosti Americkej psychologickej asociácie preto odporučil autorom odborných textov považovať termín homosexuál za zastaraný a neadekvátny, ktorý navyše zneviditeľňuje lesbické ženy, lebo je primárne asociovaný len s mužskou homosexualitou.[4]

Charakteristika

Bližšie informácie v hlavnom článku: Homosexualita

Referencie

  1. Encyclopaedia Beliana, Oxford English Dictionary, Slovník cudzích slov (akademický)
  2. HORECKÝ, Ján. Gay, gaya, gayovia. Kultúra slova (Bratislava; Martin: Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV; Vydavateľstvo Matice slovenskej), 1995, roč. 29, čís. 5, s. 290. Dostupné online [cit. 2018-01-27]. ISSN 0023-5202.
  3. Slovenské slovníky [online]. slovnik.juls.savba.sk, [cit. 2021-02-12]. Dostupné online.
  4. APA. American Psychologist, september 1991, roč. 46, čís. 9, s. 973-974. Dostupné online.

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gay na českej Wikipédii.