Transrodový človek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Transrodový človek (iné názvy: transrodová osoba, transgender človek/osoba, transgender, transčlovek/trans človek, transosoba/trans osoba, zriedkavo transgenderový človek, trangenderová osoba; angl. transgender(ed) person, transgender, trans person) je "osoba, ktorej identita nie je jednoznačne v zhode s konvenčnými pojmami/predstavami [notions] mužského a ženského rodu [gender], ale naopak tieto kombinuje alebo sa medzi nimi pohybuje"; v bežnom jazyku sa termín nepresne používa v užšom zmysle ako synonymum termínov transsexuál a/alebo transvestita. Transgenderizmus alebo zriedkavejšie transgender je stav alebo situácia bytia transrodovou osobou resp. správanie transrodovej osoby (vo všetkých významoch termínu transrodová osoba).[1] Prídavné meno znie transrodový, transgender alebo zriedkavo transgenderový.

V angličtine je termín transgender podľa OED prvýkrát doložený v roku 1974; v slovenskom národnom korpuse (verzia z júna 2012) je najstarší výskyt slova transgender k roku 2002, výraz transrodový je neologizmus.

Výzor, správanie a/alebo osobnosť transrodového človeka sa odlišuje od stereotypov (spoločenských očakávaní) o tom, akí by mali byť muži a aké by mali byť ženy. Patrí sem každý človek, ktorý si akýmkoľvek spôsobom mení gender (rod).

Pojem transrodový človek zahŕňa okrem iného:

Podrobnosti pozri v článkoch o jednotlivých týchto podtypoch.


Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. transgender, adj. and n. a transgenderism in: Oxford English Dictionary, Third edition, March 2003; online version June 2012. <http://www.oed.com/view/Entry/247649>; accessed 30 June 2012.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]