Misgendering

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Misgendering[1] je anglický termín, ktorý označuje použitie nesprávnych zámen alebo nevhodného oslovenia pri oslovovaní trans osôb alebo pri rodovej diverzite.[2] Zahŕňa tiež používanie výrazov s nesprávnym rodovým kontextom, používanie nesprávnych gramatických kategórií, odmietanie príležitostí pre ľudí iného pohlavia.[3] Misgendering sa môže stať omylom, ľahostajnosťou alebo zámerne (čiže ako prejav transfóbie, tým je termín spojený s deadnamingom).[2] Sloveso misgender je dokladované od roku 1989.[1] V češtine sa vyskytuje (aj) ako misgenderovat.[4]

Efekt[upraviť | upraviť zdroj]

Častý misgendering vedie k vyčerpanosti a demoralizácii, trans a nebinárni ľudia sa musia rozhodovať či misgendering opravovať. Pri dennom výskyte misgendering môže negatívne ovplyvniť mentálne zdravie trans a nebinárnych ľudí.[5] „LGBT+ ľudia sú náchylnejší na čelenie diskriminácii a zaujatosti aj zo strany zdravotníckeho personálu. V krajinách, ktoré neuznávajú zväzky rovnakého pohlavia, sa objavuje dokonca strach zo zatknutia či násilia. Následkom toho prichádzajú o možnosť, aby sa im dostala dostupná a kvalitná lekárska starostlivosti. Predchádzajúca skúsenosť s diskrimináciou, stigmou, misgenderingom a nedobrovoľnými procedúrami ich môže napokon celkom odradiť od vyhľadania zdravotnej pomoci.“[6]

Misgendering je formou mikroagresie voči trans a nebinárnym ľuďom.[7][8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b misgender [online]. merriam-webster.com, [cit. 2022-08-15]. Dostupné online.
  2. a b Prague Pride, [cit. 2022-08-14]. Dostupné online.
  3. Challenging Incorrect Pronouns and Misgendering [online]. Warwick International Higher Education Academy, [cit. 2022-08-14]. Dostupné online.
  4. PRŮVODCE TRANZICÍ PRO TRANS* LIDI [online]. jsmetransparent.cz, [cit. 2022-08-21]. Dostupné online.
  5. KATZ-WISE, Sabra L.. Misgendering: What it is and why it matters [online]. health.harvard.edu, 2021-07-23, [cit. 2022-08-14]. Dostupné online.
  6. LENÁRTOVÁ, Zuzana. U lekára, na úradoch aj doma: Ako koronavírus prehĺbil diskrimináciu LGBT+ komunity [online]. magazin.duhy.sk, 2020-08-28, [cit. 2022-08-15]. Dostupné online.
  7. SONNY, Nordmarken. Microaggressions [online]. read.dukeupress.edu, 2014, [cit. 2022-08-19]. „This “misgendering” takes place because microaggressors assume that they have the ability to know a trans person's “true” identity and that their perception of a trans person is more valid than the trans person's own self-knowledge — what Julia Serano calls “gender entitlement”“.. Dostupné online.
  8. BAGGETT, Lauren. Trans and non-binary people experience daily microaggression [online]. College of Public Health University of Georgia, 2022-06-28, [cit. 2022-08-19]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]