Počiatok (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 17:49, 1. marec 2011, ktorú vytvoril ChuispastonBot (diskusia | príspevky) (r2.7.1) (robot Zmenil: en:Inception (film))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Počiatok
Originálny názov Inception
Žáner sci-fi-akčný film
Dĺžka 148 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 2010
Dátum uvedenia londýnska premiéra:
13. júl 2010
USA:
16. júl 2010
Slovensko:
22. júl 2010
Spoločnosť Warner Bros.
Rozpočet 160 000 000 $[1]
Zárobok 240 717 120 $[1]
Filmový štáb
Réžia Christopher Nolan
Produkcia Christopher Nolan
Emma Thomasová
Scenár Christopher Nolan
Hudba Hans Zimmer
Kamera Wally Pfister
Strih Lee Smith
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Počiatok (v anglickom origináli Inception) je americký sci-fi-akčný film napísaný, produkovaný a režírovaný Christopherom Nolanom a v hlavné postavy stvárnili Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillardová, Ellen Page a Cillian Murphy. Film sa upriamuje na Doma Cobba, "extraktora", človeka, ktorý vniká do snov ostatných ľudí, aby dosiahol informáciu, ktorá je inak nedostupná. Jeho schopnosti ho stáli jeho rodinu a národnosť, ale je mu sľúbené vykúpenie a nadobudnutie jeho starého života, keď sa Cobb a jeho tím špecialistov nechá zlákať na špeciálnu úlohu: zasadiť myšlienku do podvedomia určitej osoby. Tento proces zasadenia myšlienky, známy ako „počiatok“, je Cobbovi menej známy a oveľa náročnejší ako jeho obvyklá „extrakcia“.

Vytváranie Počiatku začalo približne pred desiatimi rokmi, kedy Nolan napísal 80-stranové filmové spracovanie o zlodejoch snov. Potom, čo predniesol myšlienku spoločnosti Warner Bros. v 2001, cítil, že potrebuje mať viac skúseností s vytváraním filmov vo veľkom merítku. Z toho dôvodu sa Nolan rozhodol pracovať na filmoch Batman začína a Temný rytier. Strávil polroka dolaďovaním scenáru predtým, než ho Warner Bros. kúpilo vo februári 2009. Natáčanie začalo v Tokiu 19. júna 2009 a skončilo na konci novembra toho istého roka.

Rozpočet Počiatku bol oficiálne 160 miliónov $; táto suma bola rozdelená medzi Warner Bros. a Legendary Pictures. Nolanova reputácia a úspech s Temným rytierom pomohli zabezpečiť film so 100 miliónmi $ na reklamné účely.[2] Počiatok mal premiéru v Londýne 13. júla 2010 a bol distribuovaný do konvenčných a IMAX kín 16. júla 2010, do slovenských kín sa dostal 22. júla 2010. Film obdržal pozitívne ohlasy od filmových kritikov a za prvý deň zarobil viac ako 21 miliónov $, za prvý víkend 62,7 milióna $.

Obsadenie

 • Leonardo DiCaprio ako Dominic "Dom" Cobb, Extraktor - zlodej, ktorý kradne myšlienky
 • Joseph Gordon-Levitt ako Arthur, Predák hliadky - osoba zodpovedná za získavanie informácií o cieľoch tímu
 • Ellen Page ako Ariadne, Architektka - vysokoškoláčka, ktorá konštruuje svet v sne. Je očividne pomenovaná podľa mýtickej Ariadne, ktorá pomohla Tézeovi uniknúť z Minotaurovho labyrintu.
 • Tom Hardy ako Eames, Falšovateľ - agresívny člen tímu, ktorý zosobňuje cieľ vo svete sna a falšuje svoju fyzickú formu
 • Marion Cotillardová ako Mallorie "Mal" Cobbová, Cobbova zosnulá manželka, ktorá sa v sne zobrazuje kvôli Cobbovim myšlienkam. Mal v latinčine znamená zlo.
 • Cillian Murphy ako Robert Fisher, Znak - dedič obchodnej veľmoci a Domov posledný klient a cieľ
 • Ken Watanabe ako Saito, Turista - obchodník, ktorý si najal Cobba a asistuje na ich misii
 • Tom Berenger ako Peter Browning, Robertov krstný otec
 • Dileep Rao ako Yusuf, Lekárnik - člen tímu, ktorý namiešava lieky potrebné k vstupu do sveta snov
 • Pete Postlethwaite ako Maurice Fischer, Robertov umierajúci otec
 • Lukas Haas ako Nash, Domov predchádzajúci architekt
 • Michael Caine ako Miles, Cobbov mentor, učiteľ a svokor a Ariadnin profesor. Miles je tiež ochranca Cobbovich detí.

Referencie

 1. a b BoxOfficeMojo.com o filme Počiatok
 2. "Movie projector: 'Inception' headed for No. 1, 'Sorcerer's Apprentice' to open in third", Los Angeles Times: "It's also one of the most expensive, at $160 million, a cost that was split by Warner and Legendary Pictures."

Ďalšie čítanie

Externé odkazy