Preskočiť na obsah

Požiarnik Sam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Požiarnik Sam
Slovenský názov Požiarnik Sam
Originálny názov Fireman Sam
Žáner bábkový televízny seriál (1987–1994)
animovaný televízny seriál
Námet Rob Lee
Dave Gingell
Dave Jones
Scenár Dave Ingham
Lee Pressman
Holly Lyons
Jen Upton
Nia Ceidiog
Laura Beaumont
Réžia Ivor Wood
Gary Andrews
Clint Butler
Krajina Spojené kráľovstvo
Pôvodný jazyk waleština
angličtina
Počet sérií 13
Počet častí 238
Produkcia
Vysielanie
Pôvodné 17. november 1987 – 5. november 2021
BBC One
Slovenské 19941996, 20142015
Jednotka

Požiarnik Sam (angl. Fireman Sam) je britský animovaný (v rokoch 1987 – 1994 bábkový) televízny seriál, ktorý bol pôvodne vysielaný na verejnoprávnej televíznej stanici BBC One v období rokov 1987 – 2021. Protagonistom seriál je hasič Sam a dej sa odohráva okolo jeho hasičskej stanice. Zvučku slovenskej verzie naspieval Robo Opatovský.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný seriál (1987 – 1994)[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný seriál Požiarnik Sam zahŕňal 32 desaťminútových epizód a jeden vianočný špeciál. Hlavným hrdinom požiarnej stanice v Pontypandy je požiarnik Sam a členmi stanice je prísny veliteľ Basil Steele, nešikovný Elvis Cridlington a neskôr Penny Morisová (prvýkrát sa objavila až v epizóde 17 alebo v 1. epizóde 3. série). Medzi ďalšie postavy patrí aj vodič školského autobusu Trevor Evans, majiteľka talianskej kaviarne Bella Lasagnová, Norman Prise (väčšinou omylom zavinia požiare) a jeho matka, majiteľka obchodu Dilys Priceová a dvojčatá Sarah a James. Hasiči mali čiernožlté uniformy a veľké auto Jupiter a menšie auto Venuše.

Seriál z roku 2005[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 bola vytvorená nová séria Požiarnika Sama, ktorá sa skladala z 26 desaťminútových epizód. Tieto epizódy využívali modernejšie techniky stop motion animácie. V tejto sérii k požiarnej stanici pribudol ešte Tom Thomas, austrálsky pilot záchrannej helikoptéry, a rodina Floodovcov, skladajúca sa z inštalatéra, jeho manželky Heleny a ich dcéry Mandy.

Nové série (od roku 2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2008 sú produkované nové diely CGI technikou. Pontypandy, pôvodne dedinka v údolí obklopená horami, sa stalo rybárskou dedinkou pri mori. Do posádky pribudol požiarnický pes Radar (dalmatín). Objavujú sa tu noví obyvatelia, ako rybár Charlie (Samov brat) a jeho manželka Bronwen, ktorý prevádzkujú kaviareň a sú rodičmi Jamesa a Sáry. V 9. sérii do posádky pribudne Ben ako pobrežná stráž a po filme Požiarnik Sam: Hrdina v búrke (2014) je postavená nová veľká stanica a tiež prišli noví členovia stanice Arnold a Ellie.

Tieto nové diely obsahujú aj 3 filmy:

  • Veľký požiar v Pontypandy (2008),
  • Hrdina v Búrke (2015),
  • Volanie mimozemšťanov (2016),
  • Sam a jeho partia (2018),
  • Fireman Sam: Norman Price and the Mystery in the Sky (2021).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]