Politický systém Estónska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Palác Stenbock, sídlo Estónskej vlády

Estónska republika je zastupiteľská demokracia, parlamentná republika s viacstraníckym systémom.

Zákonodarná moc náleží jednokomorovému parlamentu nazývaného Riigikogu, ktorý má 101 poslancov, volených na 4 roky. Zákonodarnú iniciatívu majú jednotliví poslanci, parlamentné frakcie, parlamentné výbory a vláda.[1]

Funkčné obdobie prezidenta je 5 rokov a jedna osoba môže byť prezidentom najviac dvakrát v po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach. Prezident republiky je volený nepriamo jednokomorovým estónskym parlamentom. Vládu zostavuje premiér menovaný prezidentom. Riigikogu vládu schvaľuje vyslovením dôvery väčšinou členov.

Najvyššia súdna inštancia je Národný súd (Riigikohus) s 19 sudcami. Predseda súdu je nominovaný prezidentom a schvaľovaný parlamentom. Zvyšných sudcov potom nominuje predseda súdu, avšak k ich potvrdeniu je opäť potrebné schválenie parlamentom.

Okrem bežného hlasovania vo volebnej miestnosti je v Estónsku možné hlasovať aj prostredníctvom Internetu. Elektronické hlasovanie bolo prvýkrát použité v komunálnych voľbách roku 2005.

Estónsko je členom Organizácie spojených národov, Severoatlantická aliancia (NATO), Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HRDLIČKOVÁ, Blanka. Estonsko: Internetová demokracie. In Ladislav Cabada, a kol. Nové demokracie střední a východní Evropy : komparace politických systémů. Praha : Oeconomica, 2008. ISBN 978-80-245-1388-1. S. 100. (česky)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • HRDLIČKOVÁ, Blanka. Estonsko: Internetová demokracie. In Ladislav Cabada, a kol. Nové demokracie střední a východní Evropy : komparace politických systémů. Praha : Oeconomica, 2008. ISBN 978-80-245-1388-1. S. 89-112. (česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Politický systém Estonska na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).