Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Členovia OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD z angl. Organisation for Economic Co-operation and Development) je medzivládna organizácia tridsiatich piatich ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, ktoré prijali princípy demokracie a trhovej ekonomiky. OECD vznikla v roku 1961 (zakladajúci dokument bol podpísaný 14. decembra 1960) transformáciou Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu (OEEC, Organisation for European Economic Co-operation), ktorá bola pôvodne zriadená v roku 1948 na administráciu povojnového Marshallovho plánu. Slovensko sa členom OECD stalo v decembri v roku 2000.

Ciele[upraviť | upraviť zdroj]

OECD koordinuje ekonomickú a sociálno-politickú spoluprácu členských štátov, sprostredkuje nové investície a presadzuje liberalizáciu medzinárodného obchodu. Cieľom OECD je napomáhať k ďalšiemu ekonomickému rozvoju, potlačovaniu nezamestnanosti, stabilizácii a rozvoju medzinárodných finančných trhov.

Medzi hlavné orgány OECD patrí rada, zložená z ministrov ako zástupcov členských štátov, ďalej výkonný výbor, sekretariát v čele s generálnym tajomníkom a niekoľko odborných komisií.

Sídlom sekretariátu OECD je Château de la Muette v Paríži.

Členské štáty[upraviť | upraviť zdroj]

Ak nie je uvedené inak, ide o zakladajúci štát. Austrália (od 1971), Belgicko, Česko (od 1995), Čile (od 2010), Dánsko, Estónsko (od 2010), Fínsko (od 1969), Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Izrael (od 2010), Írsko, Japonsko (od 1964), Kanada, Kórejská republika (od 1996), Lotyšsko (od 2016), Luxembursko, Maďarsko (od 1996), Mexiko (od 1994), Nemecko, Nový Zéland (od 1973), Nórsko, Poľsko (od 1996), Portugalsko, Rakúsko, Slovensko (od 2000), Slovinsko (od 2010), Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko.

S OECD spolupracuje Európska komisia, všetky členské štáty a ďalších takmer 70 štátov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]