Poltergeist

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Poltergeist pozri Poltergeist (rozlišovacia stránka).

Poltergeist [vyslov: poltergajst] (doslova "hrmotajúci/rachotajúci/búchajúci duch") je slovo nemeckého pôvodu, ktorým sa označuje nadprirodzená bytosť, neviditeľný duch, ktorý sa pohybuje v bytoch, robí hluk, pohybuje s predmetmi a alebo ich aj ničí. V niektorých príbehoch ich levituje pred očami ľudí a niekedy ich po nich aj hádže.

Poltergeisti sa vyskytujú v ľudovej slovesnosti mnohých národov, či už v Európe, Amerike alebo Ázii. V súčasnosti budí záujem niektorých oblastí pseudovedy, napríklad psychotroniky.

Zvyčajné prejavy[upraviť | upraviť zdroj]

Opisované prejavy poltergeistov sú veľmi rôznorodé. Vo väčšine prípadov je prejav poltergeistov údajne spojený so zvukmi, ktoré sa bez jasnej príčiny ozývajú v napadnutom byte alebo dome. Často ide o klopanie, niekedy i o silné údery a búchanie ozývajúce sa z najrôznejších miest v byte. Inokedy ide len o pohyb predmetov v neprítomnosti majiteľov domu, napríklad nejaká váza skončí na inom mieste, ako bola, keď dom opúšťali. Uvedené javy sa zvyčajne podarí vysvetliť nejakým prirodzeným spôsobom, napríklad zlodejmi, zlou pamäťou (človek si niekedy nepamätá, že niečo spravil, zvlášť v noci), somnabulizmom, drobnými otrasmi pôdy, drobnými zvieratami, prievanom, labilnou polohou predmetov či klamaním svedkov (napr. poistný podvod).

Sú zaznamenané i očité svedectvá nevysvetliteľných pohybov predmetov, keď svedkovia oznamujú samovoľné pády predmetov z poličiek alebo kozubových ríms, ale navyše i prípady, keď akási neznáma sila hádže veci po byte, dochádza k vytrhnutiu elektrického vedenia a iné. Zostáva pochopiteľne otázkou, nakoľko sú zmienené svedectvá vierohodné, nakoľko ľudia veriaci na paranormálne javy majú tendenciu akékoľvek nečakané javy považovať za prejav nadprirodzená a prikrášľovať.

Niekedy je tento jav spájaný aj s anomálnym správaním elektrických spotrebičov. Rôzni lovci totiž záhad vysvetľujú poltergeistmi aj relatívne jednoducho vysvetliteľné poruchy ako studený spoj, chyby v softvéri zariadenia a podobne.

Poltergeisti v pop kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Poltergeisti sú v súčasnosti pomerne populárni, vyskytujú sa v detektívkach ako záhada, ktorá sa nakoniec objasní, vo fantastickej literatúre alebo televíznych programoch (ako nejaká zvláštna bytosť, viac či menej podobná tej z povestí), alebo v rôznej pseudovedeckej literatúre hľadajúcej záhady.

V oblasti pseudovedy, hlavne psychotroniky, je obľúbeným vysvetlením poltegeistov existencia doteraz neznámej paranormálnej sily, ktorá sa uvoľňuje v spojení s bolesťou, nepriateľstvom a hnevom v období puberty, keď je mladý človek najviac náchylný na extrémny prejav a jeho duševný vývoj prechádza veľmi závažným obdobím. Preto je podľa nich jav poltergeistov často viazaný na pubertiakov a ich psychické prejavy v období dospievania.