Polyamoria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Polyamoria (z Gréckeho πολυ - poly, znamená mnoho alebo veľa a Latinského amor - doslovne „láska”) je požiadavka, praktizovanie alebo akceptácia viacerých ľúbostných vzťahov s plným vedomím všetkých zainteresovaných. Termín polyamoria sa niekedy skracuje na poly a je popisovaná ako konsenzuálna, etická alebo zodpovedná nemonogamia. Termín skôr odkazuje na vzťahy, ktoré nie sú exkluzívne sexuálne, nie je však jasné, na koľko to platí.

Polyamoria môže znamenať praktizovanie alebo stav vzťahu v určitom momente, alebo ho možno použiť ako opis životného štýlu (filozofie) alebo vzťahovej orientácie (podobne ako pohlavnej orientácie), najskôr ako niekoho rodinný stav. Je to širší pojem, ktorý zahŕňa mnoho orientácii a viacero druhov vzťahov. V jej definícii je istá „vôľa", aby pokryla rôzne možnosti zmyslu tohoto slova. Takéto vzťahy bývajú zväčša rôznorodé a odrážajú voľbu a filozofiu zúčastnených ľudí.

Polyamoria sa líši od polygamie, aj keď sú občas vzájomne zamieňané. Slovo „polygamia" sa používalo na vyjadrenie „nemonogamie" pred slovom „polyamoria", ktoré bolo vytvorené začiatkom 90-tych rokov.

Polygamia presnejšie poukazuje na špecifické vzťahové štruktúry. Polyamoria je osobný náhľad založený na koncepciách ako je možnosť voľby, dôvera, rovnosť slobodnej vôle i myšlienka „nežiarlivosti". Aj nové kultúrne tradície sa odlišujú od náboženských a kultúrnych tradícií polygamie.

Na rozdiel od swingovania sa polyamoria neobmedzuje na sexuálne aktivity.

Výsledkom praktizovania polyamorie môže byť viac-menej stála skupinka viacerých ľudí, ktorí môžu zdieľať spoločné bývanie alebo môže ísť len o občasné schôdzky, či spoločné dovolenky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]