Polydektes (Sparta)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Polydektes
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovanie830 pred Kr. – 800 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaPrytanis
NástupcaEunomos
Rodina
Potomstvo
syn Eunomos
OtecPrytanis

Polydektes alebo Polydektés (starogr. Πολυδέκτης) bol kráľom Sparty (možno mýtickým) približne na konci deviateho storočia pred Kr. Pochádzal z kráľovskej rodiny Eurypontovcov.

O pôvode kráľa Polydekta a umiestnení v zozname kráľov Sparty rodu Eurypontovcov sa správy starovekých autorov rozchádzajú a dokonca v niektorých zoznamoch aj chýba. V najstaršom známom zozname od historika Herodota Polydektes figuruje ako štvrtý panovník Sparty kráľovského rodu Eurypontovcov a je synom a následníkom Prytana. V zozname od Pausania, ktorý sa najčastejšie porovnáva s Herodotovým zoznamom je následníkom Prytana Eunomos a Polydektes je následníkom Eunoma.

Básnik Simónides a historik Eusebios Kaisarejský vo svojich zoznamoch Polydekta neuvádzajú, ale Eunoma áno. Táto skutočnosť viedla anglického učenca H.F.Clintona k domnienke, že meno Eunomos mohlo byť epiteton kráľa Polydekta (podľa Strabóna brata zákonodarcu Lykurga), keďže Eunomos v preklade z gréčtiny znamená fungovanie právneho štátu.

Z novovekých historikov sa profesor W. Forrest prikláňa k verzii od Herodota podľa ktorého je Eunomos Polydektovým následníkom a vládu Polydekta kladie do obdobia konca deviateho storočia pred Kr. O živote a vláde Polydekta nevieme takmer nič. Z antických historikov nám Strabón podáva informáciu, že Polydektes bol starším bratom zákonodarcu Lykurga a zomrel v čase, keď jeho manželka čakala od neho dieťa.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Polydektes
Vladárske tituly
Predchodca
Prytanis
kráľ
830 pred Kr.800 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Eunomos