Prytanis (kráľ Sparty)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prytanis
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovanie860 pred Kr. – 830 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaEurypón
NástupcaPolydektes
Rodina
Potomstvo
OtecEurypón

Prytanis (starogr. Πρύτανις) bol kráľom Sparty (možno mýtickým) približne v polovici deviateho storočia pred Kr. Pochádzal z kráľovskej rodiny Eurypontovcov.

O Prytanovi, kráľovi Sparty z doby mýtov, vládnuceho pravdepodobne v polovici deviateho storočia pred Kr. máme veľmi málo správ. Podľa väčšiny antických historikov bol synom a nástupcom Eurypóna. Staroveký historik a geograf Pausanias zaznamenal, že počas vlády Prytana sa už aj tak nedobré vzťahy Sparty s Argom zmenili na nepriateľské. Ich prvým sporom bol boj o územie Kynúrie, ktorý viedol ako napísal Pausanias ešte Prytanov predchodca z kráľovskej rodiny Agiovcov Echestratos.

Nakoľko z tohto obdobia nemáme historicky doložené správy, otázka Prytanovho nástupcu nám zostáva nejasná. Nástupcom Prytana podľa zoznamu kráľov Sparty od Pausania je Eunomos. Aj historik Ploutarchos s odkazom na písomné pramene básnika Simonida tvrdí, že Eunomos a zákonodarca Lykurgos mohli byť synmi kráľa Prytana. Staršieho Eunoma mal Prytanis údajne z prvého manželstva a Lykurgos, ktorý sa narodil neskôr bol od jeho druhej manželky Dionassy. Eunomos bol nástupcom Prytana aj podľa Diodora Sicílskeho, ale na rozdiel od ostatných historikov píše, že Prytanis bol priamym nástupcom Prokla a vládol až 49 rokov. Ale historik Herodotos, ktorého historické záznamy sú najstaršieho dáta vo svojom diele História napísal, že Prytanovým nástupcom sa stal jeho syn Polydektes.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Prytanis
Vladárske tituly
Predchodca
Eurypón
kráľ
860 pred Kr.830 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Polydektes