Pomoc:Medzijazykové odkazy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ponuka „V iných jazykoch“ na stránke článku

Wikipédia je mnohojazyčný projekt, existuje veľké množstvo verzií v rôznych jazykoch. Tieto verzie sú spolu navzájom previazané, takže čitatelia si môžu prehliadnuť daný článok aj v iných jazykoch, v ktorých existuje.

Na to, aby sa pri článku objavila ponuka V iných jazykoch, je potrebné do článku (ručne) vložiť odkazy na príslušné cudzojazyčné verzie, známe aj ako interwiki.

Syntax[upraviť | upraviť zdroj]

Medzijazykové odkazy majú nasledujúcu formu:

[[jazykový kód:Názov inojazyčného článku]]

kde jazykový kód je dvojpísmenkový kód z ISO 639 (pozri kompletný zoznam dostupných jazykových wiki). Angličtina je „en“, nemčina je „de“ atď. Takže napríklad v článku o esperante, ktorý je dostupný v mnohých ďalších wiki, môžu medzijazykové odkazy vyzerať napríklad takto:


S týmito odkazmi zaobchádza softvér zvláštne, pretože sa vo vlastnom texte nezobrazujú. Môžu byť kdekoľvek v zdrojovom texte článku; dávnejšie sa zvykli umiestňovať hore, ale toto bolo trocha problematické – miatlo to začiatočníkov a odkazy sa dokonca zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania, hoci by tam každý radšej videl text samotného odseku. Kvôli tomu sa požaduje, aby jazykové odkazy boli umiestňované na úplný koniec stránky, obvykle spolu s odkazom do kategórie. Toto umiestnenie žiadnym spôsobom nezmení vzhľad odkazov zobrazovanej strany.

(Nemali by ste vkladať odkaz na jazyk, v ktorom píšete, ten by sa v článku zobrazil.)

Dôležité[upraviť | upraviť zdroj]

Vložiť do článku v slovenskej Wikipédii odkazy na inojazyčné články projektu je služba našim čitateľom. Aby však bola záruka, že slovenský článok bude neskôr (automaticky) aktualizovaný o ďalšie nové medzijazykové odkazy, je potrebné vložiť odkaz, teda interwiki, na slovenský článok a do anglickej Wikipédie. Tieto odkazy sú totiž vo väčšine prípadov spracovávané robotami, ktorí sa orientujú na anglickej verzii.

Bežné odkazy do inej Wikipédie[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvárajú sa podobným spôsobom ako predchádzajúce odkazy, avšak pred samotné encyklopedické heslo treba predradiť parametre oddelené dvojbodkou. Na ktorú jazykovú mutáciu Wikipédie má odkaz smerovať, určujete jazykovým kódom. Pozri zoznam týchto kódov.

Príklad 1: Ak by ste potrebovali urobiť priamo v texte článku medzijazykový odkaz na článok v inej Wikipédii (rozumie sa na iný článok, než zodpovedá tomu, ktorý editujete – príklad: v článku o Janovi Husovi je odkaz na Kostnicu, ale slovenská stránka ešte neexistuje, chcem pridať priamy odkaz na stránku v nemčine), vložte pred jazykový kód dvojbodku, takto: [[:de:Konstanz]]de:Konstanz. Na zmenu zobrazeného popisu odkazu sa dá použiť znak | ako pri normálnych odkazoch vnútri jednej Wikipédie: [[:de:Konstanz|nemecký článok o Kostnici]]nemecký článok o Kostnici.

Príklad 2: [[:pl:Sport]] je odkaz, ktorý interpretuje ako pl:Sport. Ide odkaz na na encyklopedické heslo šport v poľskej mutácii Wikipédie. Podobne nasledujúci odkaz [[:fr:Sport]], interpretovaný ako fr:Sport presmeruje na francúzsku encyklopédiu.

Odkazy na cudzojazyčné verzie Wikipédie sú v texte článkov v hlavnom priestore nežiadúce. Celkom neprípustné je používať také odkazy ako náhradu chýbajúcich článkov na slovenskej Wikipédii. Ak je v inom prípade odkaz na článok na cudzojazyčné Wikipédie príhodný, je najlepšie umiestniť ho do Referencií.

Medzijazykové odkazy sa používajú v diskusiách medzi wikipediánmi na informovanie o stave článkov na iných Wikipédiách.

Inojazyčné verzie ostatných projektov Wikimedia[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne možno odkazovať aj na iné projekty nadácie Wikimedia (projekty ako Wikislovník alebo Wikimedia Commons) a to aj do inojazyčných verzií týchto projektov. Syntax takýchto odkazov môžete nájsť na stránke Pomoc:Odkazy

Bližšie informácie v hlavnom článku: Pomoc:Odkazy#Odkazy na ďalšie projekty Wiki

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]