Portál:Samoa/Úvod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samoa on the globe (Polynesia centered).svg
Flag of Samoa.svg

Samoa, dlhý tvar Samojský nezávislý štát, je krajina v Polynézii v Tichom oceáne. Nezávislosť získala odtrhnutím sa od Nového Zélandu dňa 1. januára 1962. Leží na 10 ostrovoch: Upolu, Savai’i, Manono, Apolima, Nu’ulopa, Fanuatapu, Namua, Nu'utele, Nu’ulua‎ a Nu'usafe'e. Má rozlohu 2944 km² a 187 802 obyvateľov (2011). Delí sa na 11 okresov: A'ana, Aiga-i-le-Tai, Atua, Fa'asaleleaga, Gaga'emauga, Gagaifomauga, Palauli, Satupa'itea, Tuamasaga, Va'a-o-Fonoti a Vaisigano. Hlavné mesto je Apia, ktorá má 38 800 obyvateľov (2011).

Oblasť Samoy bola obývaná Polynézanmi už v 10.7. storočí pred Kr. V roku 1722 boli ostrovy objavené holandskými a francúzskymi moreplavcami. Podľa veľkého množstva plavcov na lodiach boli ostrovy nazvané francúzskym moreplavcom Bougainvillom Plavecké ostrovy (Îles des Navigateurs). Prví osadníci však boli Briti. V 19. storočí sa o Samou začali zaujímať USA a Nemecká ríša.

Coat of arms of Samoa.svg

Na berlínskej konferencii v roku 1899 si tieto štáty rozdelili Samou na sféry vplyvu. Ostrovy boli rozdelené 171. poludníkom. Západná časť pripadla Nemecku, východná USA. Na začiatku prvej svetovej vojny bola nemecká časť Samoy obsadená Novým Zélandom, ktorý ostrovy spravoval až do roku 1962 ako Mandátne územie Spoločnosti národov, neskôr poručenské územie OSN. 1. januára 1962 bola vyhlásená nezávislosť na základe referenda. Východná časť zostala naďalej pod správou USA ako Americká Samoa. V roku 1997 krajina zo svojho názvu odstránila označenie Západná. V roku 2007 zomrel posledný nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa sa preorientovala na formu republiky parlamentného typu. 29. septembra 2009 zasiahlo Samou silné zemetrasenie s magnitúdom 8,1. Pri následnej vlne tsunami zahynulo niekoľko desiatok ľudí.

Tieto sopečné ostrovy sú lemované koralovými útesmi. Vnútrozemie je hornaté (najvyššie sa čnie sopka Mauga Silisili 1858 m n. m. na ostrove Savai'i). Ostrovy sú častým terčom ničivých tajfúnov. Inak na území štátu panuje tropické podnebie, teplé, vlhké, ovplyvnené juhovýchodnými pasátmi z Tichého oceánu. Priemerné teploty vzduchu sa pohybujú od 25 °C v júli do 27 °C v januári.


S portálom je spojených 69 článkov